ekologia & zrównoważony rozwój

Supernowoczesny dom z konopi w Maroku

2021-02-24 21:19:59 JM

Marokańskie miasto Benguerir jest scenerią wyjątkowego projektu budowlanego. Wraz ze wzrostem popularności konopi - jako materiału budowlanego - rośnie potrzeba bardziej zrównoważonych konstrukcji.

Sunimplant Team
Sunimplant Team

Nowe technologie spotykają się z nowymi wymogami społecznymi i ekonomicznymi, co zaowocowało powstaniem wielu interesujących projektów na cąłym świecie. Jednym z najciekawszych jest SUNIMPLANT, opracowany niedawno w Maroku w ramach pierwszej afrykańskiej edycji międzynarodowego konkursu Solar Decathlon - energooszczędnych i innowacyjnych budynków, zasilanych wyłącznie energią słoneczną.

Dom SUNIMPLANT jest nie tylko całkowicie zasilany energią słoneczną, ale także zawiera w swojej konstrukcji konopie. To doskonały przykład integracji nowoczesnych, proekologicznych, energooszczędnych trendów z lokalnie pozyskiwanymi surowcami i z lokalną kulturą.

„Modułowy, alternatywny dom z konopi jest inspirowany potrzebami odległych regionów, takich jak Centralny Rif w Marko. Kulista powłoka budynku wykonana z biokompozytu z włókien konopnych zawiera elastyczną fotowoltaikę w technologi PV z krystalicznych ogniw krzemowych, najbardziej wydajnych na rynku. Ich wydajność jest zoptymalizowana poprzez izolujące podłoże nośne. Między panelami wykonanymi metodą wtrysku próżniowego, znajdują się elementy z żywic roślinnych, które wykazują zwiększoną odporność na promieniowanie UV w porównaniu z żywicami syntetycznymi. Konstrukcja inspirowana dawną architekturą afrykańską została opracowana z okrągłym układem ścian z betonu konopnego o wysokiej wydajności cieplnej (~ 525 J / m2Ks1 / 2) oraz odpowiednią przewodność cieplną (~ 0,145 W / mK), sformułowaną z wykorzystaniem lokalnie przetworzonych odpadów rolniczych regionu (materiały z łodyg konopi)".

Beton konopny to stosunkowo nowy wynalazek - został opracowany we Francji pod koniec lat 80-tych. Materiał zdobywa  coraz większą popularność na całym świecie, a wiele firm zdobywa stopniowo swój udział w rynku. Charakteryzuje się ujemnym śladem węglowym, bo podczas wzrostu konopie pochłaniają więcej dwutlenku węgla niż zużywa się go później do zrobienia z nich materiałów budowlanych. Beton konopny wykazuje wysokie zdolności izolowania termicznego, akumulacji ciepła, paroprzepuszczalności, jest niepalny, a po wyburzeniu budynku może być wykorzystany jako nawóz.

„Właściwości odnawialnych i nadających się do recyklingu kruszyw konopnych i włókien konopnych zapobiegają  negatywnym wpływom na zmianę klimatu (~ 40% globalnego zużycia energii i zasobów jest generowane przez przemysł budowlany). Materiały te są odpowiedzią na dążenie do sekwestracji dwutlenku węgla w nowych budynkach, redukcję szarej energii poprzez energooszczędne przetwarzanie oraz wzrost efektywności energetycznej dzięki izolacji i pasywnej wydajności cieplnej. Pozytywne aspekty zdrowotne uzyskuje się dzięki zastosowaniu wieloporowatego betonu z kruszyw roślinnych, który zawiera lokalną glinę i wapno. Wapno przyczynia się do doskonałej jakości powietrza poprzez osmozę, podczas gdy glina zapewnia betonowi konopnemu zrównoważony wpływ na środowisko, związany ze wszystkimi etapami cyklu życia budynku. Projekt wykorzystuje dodatkowo wspomniane właściwości materiałów poprzez zwartą, aerodynamiczną konstrukcję, która minimalizuje wpływ na środowisko. Naturalna wentylacja, inspiracja architekturą regionalną, korzystna organizacja przestrzeni mieszkalnych i zoptymalizowany układ otworów tworzą harmonijną jedność. Całość dopełnia wysokiej klasy przeszklenie".

Sunimplant ustanawia nowe standardy. Pionier w branży konopnej wyposażył budynek w 360º bezszklaną, bezramową, trwałą, elastyczną i ultralekką technologię fotowoltaiczną, dostosowaną do ekstremalnych warunków pogodowych. Zakrzywiony materiał nośny kompozytu z włókien konopnych odbija również światło, izoluje i wentyluje, tworząc w ten sposób mikroklimat za masywnymi elementami ściennymi z konopnego betonu, w surowych, suchych warunkach klimatycznych Benguerir.

Projekt, opracowany przez marokańską spółdzielnię konopną Adrar Nouh, National School of Architecture of Tetouan, School of Aplied Sciences of Tetouan i niemiecki Fraunhofer CSP, był wspierany przez niemiecką architektkę Monikę Brümmer, która jest zaangażowana w liczne projekty ekologiczne i architekturę bioklimatyczną z zastosowaniem konopi, renowację zabytkowych budynków i dostosowywanie tradycyjnych mieszkań jaskiniowych.

Powyższe cytaty z artykułu:  https://urbannext.net/sunimplant/  za zgodą jego autorki, Moniki Brümmer

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ