aktualności

Proces legalizacji marihuany w Niemczech rozpoczęty

2022-06-19 07:30:00 Inga

Ministerstwo Zdrowia w Niemczech poinformowało na początku tygodnia, że rozpoczyna przesłuchania ekspertów dotyczące legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych. Niemiecki rząd zapowiedział, że będzie dążył do tego, aby jeszcze w tym roku przygotować potrzebne przepisy. 

bundesdrogenbeauftragter.de
bundesdrogenbeauftragter.de

W przesłuchaniach, mających bezpośredni związek z procesem legalizacji konopi indyjskich do celów rozrywkowych, ma wziąć udział ponad 200 przedstawicieli m.in. z dziedziny medycyny i prawa, ale władze państwa zaznaczają, że będą to rozmowy ze specjalistami z różnych dziedzin. W spotkaniach uczestniczą także urzędnicy z wielu szczebli rządowych i nieokreśleni eksperci międzynarodowi.

Do tej pory, w Niemczech była dozwolona sprzedaż marihuany wyłącznie do celów medycznych. Posiadanie marihuany rekreacyjnej na terenie Niemiec jest w tej chwili nielegalne.

Pod koniec 2021 roku, nowa koalicja rządowa - socjaldemokracja SPDZieloni i liberalna FDP - prowadziły negocjacje w Berlinie, w celu ustalenia statusu marihuany do celów konsumpcyjnych. Pisaliśmy o tym w artykule Niemcy planują legalizację marihuany do celów rekreacyjnych. Zarobią na tym miliardy!

6 maja br. minister sprawiedliwości Niemiec, Marco Buschmann poinformował na swoim Twitterze, że niedługo Niemcy przystąpią do działań związanych z legalizacją marihuany. Pisaliśmy o tym w artykule Niemcy zapowiedziały, że wkrótce rozpoczną proces legalizacji marihuany rekreacyjnej.

Dzisiaj proces legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych w Niemczech należy uznać za rozpoczęty.

źródło: Komisarz Rządu Federalnego ds. Uzależnień i Narkotyków - Burkhard Blienert, Twitter

Dzięki kontrolowanemu dozowaniu, chcemy chronić konsumentów konopi, między innymi przed niebezpiecznymi domieszkami i nieznanymi poziomami składników aktywnych - napisał we wtorek Burkhard Blienert, Komisarz Rządu Federalnego ds. Uzależnień i Narkotyków na swoim Twitterze. Dzisiaj zaczynamy #KonopieAleBezpieczne z Przesłuchaniami i „Ochroną zdrowia i konsumentów”.

Rozmowy obejmują takie tematy, jak: 

 

1. Zdrowie i ochrona konsumentów;

2. Ochrona małoletnich i prewencja;

3. Łańcuchy dostaw, kwestie ekologiczne i ekonomiczne;

4. Odpowiedzialność karna, środki kontroli i licencjonowanie;

5. Międzynarodowe przesłuchanie eksperckie - Konferencja na temat doświadczeń międzynarodowych.

Jeszcze tego lata w Niemczech władze kraju zorganizują proces konsultacji w trakcie, którego zostaną omówione  główne kwestie dotyczące młodzieży, zdrowia i ochrony konsumentów, uprawy, handlu oraz podatków. Celem jest przedstawienie pierwszego projektu ustawy jeszcze w tym roku - czytam w oficjalnym FAQ na temat rządowego planu legalizacyjnego.

 

Na czym polega proces konsultacji w Niemczech?

Jak wyjaśniają urzędnicy, specjalistyczna wiedza wymagana do realizacji projektu, ma zostać połączona i uzupełniona doświadczeniami innych krajów. Celem władz jest stworzenie przestrzeni, w której każdy obywatel będzie mógł otwarcie wyrazić swoje zastrzeżenia oraz włączyć się do dyskusji.

Obecnie prowadzone są przesłuchania, podczas których zarówno eksperci, jak i przedstawiciele grup interesu społecznego mają rzucić światło na główne kwestie związane z dostawami kontrolowanymi.

Proces konsultacji prowadzony jest przez komisarza rządu federalnego ds. uzależnień i narkotyków, Burkharda Blienerta, we współpracy z Federalnym Ministerstwem Zdrowia. W wydarzenia procesu konsultacji zaangażowane są także liczne ministerstwa federalne, które będą zaangażowane w przygotowanie projektu ustawy.

Zarys planu regulacyjnego

Zdaniem rządzących, odpowiednimi punktami sprzedaży marihuany rekreacyjnej są apteki. Ponadto, takimi miejscami mogą stać się również licencjonowane sklepy, jeśli oczywiście spełnią wszystkie wymogi. Warunkiem wstępnym - do otwarcia takiego interesu - konieczna będzie fachowa wiedza personelu sprzedaży. Jak podkreślają autorzy projektu, daje to handlowcom możliwość dostarczania informacji o produktach i przeciwdziałania ryzykownej konsumpcji konopi, szczególnie w przypadku osób wyraźnie uzależnionych. Taki personel miałby być specjalnie szkolony.

Jürgen Neumeyer, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Przemysłu Konopnego, zwrócił uwagę na to, że aby uniknąć czarnego rynku, trzeba zadbać o to, aby najbliższy koncesjonowany punkt sprzedaży nie był zbyt daleko, nawet na terenach wiejskich. Rząd pracuje również nad statutem producenta, który będzie mógł legalnie uprawiać i sprzedawać konopie. Marihuana, podobnie jak inne produkty spożywcze, będzie podlegała opodatkowaniu.

Za zmiany w ustawie o środkach odurzających odpowiedzialne jest Federalne Ministerstwo Zdrowia. Rząd zapowiada również, że dokona przeglądu społecznych skutków legalizacji cztery lata po jej wdrożeniu.

Niemcy mogą stać się pierwszym krajem w Europie, który zalegalizuje sprzedaż rekreacyjnej marihuany.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ