ekologia & zrównoważony rozwój

Pierwszy na świecie samolot z konopi jest 10 razy mocniejszy niż stal

2021-02-24 15:56:26 Tomasz Różański

Czy roślina konopi przestanie nas kiedyś zadziwiać? Samolot zbudowany przez Hempearth ma nie tylko latać na paliwie konopnym, ale ma być też zbudowany prawie w całości z komponentów wytworzonych z włókna i paździerza konopnego.

fot. materiały prasowe hempearh
fot. materiały prasowe hempearh

"W 2014 roku wpadłem na pomysł w samochodzie, aby zbudować Pierwszy na Świecie Samolot Konopny i był to jeden z tych momentów, których nigdy nie zapomnę. Grupa Hempearth miała już wtedy ogromny rozmach. Chcieliśmy stworzyć coś, co przyczyniłoby się do wzrostu świadomości na temat rośliny konopi, jej zalet i naszej marki. Po pierwsze, przeprowadziliśmy badania na ten temat i zdaliśmy sobie sprawę, że nikt wcześniej nie zrobił czegoś na taką skalę z konopi.  Samolot z kompozytu konopnego, napędzany eksperymentalnym konopnym paliwem Jet A? No co ty? Żartujesz? Zapewniam was, że nikt się już nie śmieje. Nasz projekt został przedstawiony w The Toronto Star, USA TODAY, CNN i publikacjach na całym świecie, w tym w środkowoamerykańskiej Kostaryce, gdzie przeprowadziliśmy nasze pierwsze testy z Biopaliwem Konopnym jeszcze w 2016 r".-mówi Derek Kesek, założyciel Grupy Hempearth i wynalazca pierwszego na świecie samolotu z konopi.

Samolot zbudowany przez kanadyjską firmę Hempearth nie tylko lata na paliwie Jet A Bio Fuel, ale jest zbudowany prawie w całości z komponentów wytworzonych z włókna i paździerza konopnego. Wszystko, od siedzeń, skrzydeł, ścian samolotu po poduszki zawiera kompozyty konopne, nad którymi firma pracowała przez ostatnich kilka lat we współpracy z firmą z Montrealu i Australii. 

Co ważne, przetworzone konopie są 10 razy mocniejsze niż stal. Oznacza to, że mogą wytrzymać znacznie większy ciężar, a także mogą być bardziej elastyczne, przy dużo niższej wadze. To obiecujące informacje szczególnie dla przemysłu lotniczego. Wszystkie tradycyjne materiały lotnicze są cięższe od konopi, toksyczne i nietrwałe. Większość producentów, do budowy samolotów używa aluminium i włókna szklanego. Konopie są znacznie lżejsze i dlatego samoloty z nich skonstruowane wymagają znacznie mniej paliwa, aby wznieść się w powietrze.

"Rozpoczęcie projektu budowy samolotu było dla nas, dla mnie i dla marki Hempearth, bardzo ważną i odpowiedzialną decyzją - podobnie jak oświadczyny, podpisanie kolejnej umowy czy adopcja szczeniaka. Podobnie jak te decyzje, została podjęta z jasnym umysłem i po dokładnym jej przemyśleniu. We wszystkim, co budujemy, w tym w naszych deskach Surf i SUP wykonanych w 100% z włókien konopnych, jesteśmy perfekcjonistami i zawsze dążymy do tego, aby wszystko było jak najwyższej jakości i z możliwie największą zawartością kompozytów konopnych. Dlatego musieliśmy zacząć od znalezienia   producenta chętnego do współpracy, a to nie było łatwe zadanie jak w większości innowacyjnych i rewolucyjnych pomysłów W końcu firma Velocity Aircraft z siedzibą w Sebastian na Florydzie zdecydowała się na współpracę. Zdecydowaliśmy się na wybór już zrealizowanego projektu samolotu, aby uniknąć czasochłonnej i kosztownej fazy pracy nad prototypem i zapewnić sobie 100% powodzenia projektu. W 2015 roku rozpoczęliśmy  testy kompozytów Hemp Fiber i podpisaliśmy otwarty kontrakt produkcyjny". - mówi Derek Kesek, założyciel Hempearth.

Pewnie też zadajesz sobie pytanie, ile realnie może kosztować zbudowanie samolotu z konopi i zasilanie go paliwem konopnym? Oto, co na to pytanie, odpowiada sam twórca i producent pierwszego na świecie samolotu z konopi:

"Odpowiedź brzmi: około 500 000 USD i więcej... Kiedy ktoś powie ci, że nie możesz czegoś zrobić, twoja  odpowiedź powinna brzmieć? Patrz na mnie!". - dodaje Derek Kesek

 

Cytaty pochodzą z tekstu: https://hempearth.ca/2020/08/06/what-goes-into-building-a-hemp-plane-by-derek-kesek/

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ