dieta

Olej z nasion konopi - dlaczego warto mieć go w swojej kuchni!

2021-06-24 23:13:04 Tomasz Różański

Przy fali popularności olejów konopnych bogatych w ekstrakty fitokannabinoidów, powszechnie nazywanych olejkami CBD, w zupełnym cieniu pozostają oleje z nasion konopnych. Pomimo, iż te pierwsze posiadają szeroką gamę właściwości prozdrowotnych, to każdy dla którego ważne jest zdrowe odżywianie, nie powinien pomijać w swojej diecie tych drugich.

fot. / www.instagram.com/uheco.ent_organic/
fot. / www.instagram.com/uheco.ent_organic/

Nasiona konopi, które są owocami Cannabis Sativa, mają okrągły kształt o średnicy od 3,0 do 5,0 mm i ciemnoczerwono-brązowy kolor. Nasiona pokryte są cienką dwuwarstwową owocnią i mają wewnątrz bielmo i dwa liścienie.

Nasiona konopi zawierają około 25-30% oleju, 25-30% białka, 30-40% błonnika i 6-7% wilgoci. Skład chemiczny nasion różni się znacznie w zależności od uprawianej odmiany konopi. Są doskonałym produktem do wytłoczenia z nich zdrowego oleju. 

Pojawienie się w sprzedaży olejów z nasion konopnych zdezorientowało część konsumentów. Brak edukacji konopnej, spowodował, że część odbiorców myli olej konopny z olejem z nasion konopnych.

Olej z nasion konopnych jest bardzo zdrowym olejem spożywczym. Olej konopny CBD, popularnie nazywany olejkiem CBD, jest ekstraktem, inaczej olejkiem eterycznym pozyskiwanym z liści i kwiatów konopi i ma zupełnie inny skład chemiczny niż olej z nasion konopi. Olejek CBD, to inaczej olejek eteryczny rozpuszczony w oleju bazowym, którym może być olej z nasion konopi, olej MCT, oliwa z oliwek i wiele innych. 

Olej z nasion konopi zawiera wysokie stężenie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (70-90%) i jest dobrym źródłem w diecie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu linolowego i linolenowego. Kwasy tłuszczowe omega 3, omega 6 i omega 9 to tzw. zdrowe tłuszcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, który jednak nie jest w stanie sam ich wytworzyć (wyjątek – omega 9 w małych ilościach). W odróżnieniu od niekorzystnych dla zdrowia tłuszczów nasyconych (głównych winowajców chorób układu krążenia), kwasy omega mają wielorakie pozytywne działanie, m.in.: regulują ciśnienie tętnicze, chronią serce i układ nerwowy, wpływają na wzrok, wspierają odporność czy leczenie schorzeń skóry, takich chociażby jak AZS.

Dla naszego zdrowia znaczenie ma nie tylko ilość dostarczanych kwasów omega, ale też proporcje pomiędzy nimi, w szczególności pomiędzy konkurującymi ze sobą kwasami omega-3 i omega-6. Tak się składa, że olej z nasion konopnych zawiera ich idealne proporcje.

Określa się je mianem egzogennych kwasów tłuszczowych lub niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). 

Kwas linolowy LA (50-70%) jest głównym kwasem tłuszczowym w oleju z nasion konopi. W przeciwieństwie do wielu innych olejów, olej z nasion konopi zawiera znaczną ilość kwasu γ-linolenowego (GLA), 0,5-6% i kwasu stearadowego (SDA), 0,3-2,5%.  

Kwasy tłuszczowe omega-6

Najważniejsze dla organizmu kwasy omega 6 to:

  • LA – kwas linolowy (silny antyoksydant, hamuje rozwój nowotworów, chroni przed otyłością, przy cukrzycy – chroni przed powstawaniem późnych powikłań);
  • GLA – kwas gamma- linolenowy (szczególnie korzystne działanie dla skóry);
  • AA, ARA – kwas arachidonowy (budulec błon komórkowych, ma wpływ na regulację kurczliwości naczyń krwionośnych).

Główne funkcje prozdrowotne kwasów omega-6:

  • mają właściwości przeciwzapalne i immunomodelujące;
  • zapobiegają tworzeniu się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych – chronią przed zawałem serca i udarem mózgu;
  • obniżają poziom złego cholesterolu LDL (pod warunkiem, że nie spożywamy ich zbyt dużo);
  • stabilizują ciśnienie tętnicze;
  • łagodzą objawy chorób autoimmunologicznych (RZS, toczeń);
  • w życiu płodowym odpowiadają za prawidłowy rozwój układu nerwowego;
  • pomagają utrzymać dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci;
  • wspomagają leczenia neuropatii cukrzycowej (przyjmowanie GLA łagodzi bóle neuropatyczne).

Główne funkcje prozdrowotne kwasów omega-3:

  • obniżają stężenie triglicerydów we krwi (hamując ich syntezę w wątrobie i jelitach). Wysoki poziom triglicerydów zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Warunkiem jest dostarczanie kwasów omega-3 w dostatecznie dużych dawkach,
  • normalizują ciśnienia krwi,
  • działają przeciwzakrzepowe i przeciwzapalnie,
  • hamują rozwój choroby niedokrwiennej serca oraz choroby wieńcowej,
  • wspomagają pracę mózgu (poprawiają ukrwienie mózgu i przepływ bodźców, wpływają na proces zapamiętywania, koncentrację, chronią przed demencją),
  • hamują  nadmierną odpowiedź immunologiczną (działanie przeciwalergiczne),
  • działają przeciwmiażdżycowo,
  • poprawiają wzrok (są składnikiem budulcowym siatkówki, chronią przed wadami wzroku i zwyrodnieniem plamki żółtej)
  •  poprawiają funkcji błon komórek nerwowych kory mózgu (działanie przeciwdepresyjne),
  • hamują lipogenezę (chronią przed otyłością),
  • oddziałują korzystnie na skórę.

Należy zwrócić uwagę na wysoką zawartość fitosteroli (steroli roślinnych) w oleju. Liczne badania wykazały, że spożywanie fitosteroli obniża poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) w krwi ludzkiej. Tokoferole są najważniejszymi naturalnymi przeciwutleniaczami. Zawartość tokoferolu w oleju z nasion konopi waha się od 76,4 do 92,1 mg/100 g oleju, co jest podobne do wielu innych olejów z nasion, takich jak olej sojowy i słonecznikowy. 

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ