zdrowie

Niełuskane nasiona konopi w walce ze stłuszczeniem wątroby

2022-03-30 07:30:00 Tomasz Różański

Stłuszczenie wątroby polega na odkładaniu się w komórkach wątroby cząsteczek tłuszczu. Stłuszczeniu może towarzyszyć także przewlekły stan zapalny, który po pewnym czasie może prowadzić do zwłóknienia lub raka wątrobowokomórkowego. Zespoły chorobowe, w których dochodzi do stłuszczenia wątroby można podzielić na dwie grupy: alkoholową chorobę wątroby i niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby (NAFLD).

niełuskane nasiona z konopi siewnych / Pixabay
niełuskane nasiona z konopi siewnych / Pixabay

Konopie na przełomie kilku ostatnich lat wyrosły na gwiazdę rynku suplementów, a nasiona konopne zostały uznane za superfood. 

O nasionach konopi i ich właściwościach pisałem niejednokrotnie. Nasiona konopi mają doskonałą zawartość kwasów omega-3 i omega-6. Są bardzo bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) i inne wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA). Zawierają witaminę E i minerały, takie jak fosfor, potas, sód, magnez, siarka, wapń, żelazo i cynk.

Olej z nasion konopi zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, a także zawiera zaskakująco wysoki poziom aminokwasu argininy, prekursora metabolicznego produkcji tlenku azotu (NO), cząsteczki obecnie uznawanej za kluczowy przekaźnik sygnalizacyjny w układzie sercowo-naczyniowym, który uczestniczy w kontroli hemostazy, fibrynolizy, interakcji płytek krwi i leukocytów ze ścianą tętnicy, regulacji napięcia naczyń, proliferacji komórek mięśni gładkich naczyń i homeostazie ciśnienia krwi w naczyniach. 

Najnowsze badania potwierdzają, że w łuskach nasion konopnych znajdują się składniki wykazujące potencjał usuwania tłuszczu z wątroby.

Amerykańska firma Brightseed, która identyfikuje ukryte związki w roślinach za pomocą systemu sztucznej inteligencji (AI), twierdzi, że dwa badania przedkliniczne opublikowane w recenzowanym czasopiśmie Nature Cell Death and Disease wskazały na związki N-trans-kafeoiltyramina ( NCT) i N-trans-feruloilotyramina (NFT), które wykazały potencjał usuwania tłuszczu z wątroby. Badania zostały przeprowadzone na myszach oraz na komórkach ludzkich.

Zrozumienie regulacji magazynowania tłuszczu w wątrobie ma kluczowe znaczenie dla opracowania metod leczenia stłuszczenia wątroby, będącego głównym problemem zdrowia powszechnego. Naukowcy odkryli wcześniej nieznaną ścieżkę procesów, za pomocą której HNF4α ( NCT ) kontroluje magazynowanie tłuszczu w wątrobie. To odkrycie było możliwe dzięki odkryciu silnych agonistów HNF4α.  HNF4α jest strukturalnie podobne do alweryny i benfluoreksu, znanych leków stosowanych przy marskości wątroby. 

NCT promuje odwrócenie stłuszczenia wątroby poprzez mechanizm obejmujący stymulację lipofagii przez dihydroceramidy. NCT doprowadziło do zwiększenia poziomów dihydroceramidu poprzez hamowanie konwersji dihydroceramidu do ceramidów. Myszy karmione NCT zmieszanym z dietą wysokotłuszczową wykazywały zmniejszoną wagę. Markery zapalenia wątroby, takie jak interleukina-6 (IL-6) i czynnik martwicy nowotworu alfa (TNFα), które są ważne w progresji niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby do niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby, zostały zmniejszone przez NCT

Obszerny materiał z badań dostępny jest TUTAJ. 

W sprzedaży, dostępne są zarówno łuskane i jak i niełuskane nasiona konopi. Z uwagi na smak i konsystencję bardziej popularne są pozbawione łusek nasiona. Przypomnieć należy, że też nie dla każdego są niełuskane nasiona. Całe nasiona silnie wzmagają perystaltykę jelit i działają jak miotła, dla złogów zalegających w jelitach. Zatem osoby z przewlekłymi chorobami jelit, nie powinny przyjmować niełuskanych nasion konopi. Łuski nasion konopnych, po procesie łuskania, często stanowią odpad. Nowe badania pokazują, że warto ten ,,odpad" zagospodarować. Po raz kolejny okazuje się, że każda część konopi, ma niesamowite właściwości. Po raz kolejny natura daje nam coś co wprost może zastąpić leki. 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ