aktualności

MRiRW: od 2023 roku zostanie uruchomione wsparcie dla upraw konopi o zawartości do 0,3% THC

2022-06-13 08:00:00 Inga

W tej chwili, do przyznania płatności bezpośrednich w Unii Europejskiej kwalifikują się konopie zawierające maksymalnie 0,2% tetrahydrokanabinolu. Tymczasem resort rolnictwa informuje, że od 2023 roku do wsparcia będą kwalifikowały się wszystkie odmiany konopi o zawartości do 0,3% THC.

pexels.com
pexels.com

Na swojej stronie internetowej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedziało zmiany w płatnościach dotyczących konopi włóknistych.

Jeszcze do końca 2022 roku, do przyznania płatności bezpośrednich we wszystkich państwach Unii Europejskiej kwalifikują się obszary, gdzie konopie włókniste zawierają maksymalnie 0,2% tetrahydrokanabinolu (THC).

Od następnego roku to się zmieni. W 2023 r. zostaną wprowadzone nowe przepisy UE, zgodnie z którymi poziom THC będzie wynosił maksymalnie 0,3%. Do wsparcia będą kwalifikowały się wszystkie odmiany konopi o zawartości do 0,3% THC. Co istotne, dofinansowanie będzie obejmowało również odmiany Finola, wcześniej wykluczone. W latach 2019–2020, średnia zawartość THC w tych odmianach przekroczyła dopuszczalną obecnie w Unii Europejskiej wartość 0,2%.

źródło: pexels.com

Co jeszcze się zmieni?

Resort poinformował również o dwóch przygotowanych projektach rozporządzeń. Celem dyrektyw jest dostosowanie obecnych przepisów do niektórych innych zmian wprowadzonych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.

Jakie zasady będą obowiązywać w przypadku upraw konopi włóknistych, które prowadzone są po dokonaniu wpisu do rejestru konopi włóknistych?

  • Wsparcie będzie przyznawane do powierzchni nie większej niż powierzchnia zawarta w ww. rejestrze.
  • Rolnik będzie zobowiązany do przedłożenia w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, najpóźniej do 1 września 2022 r., specjalnego zaświadczenia z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o dokonaniu wpisu do rejestru konopi włóknistych, zawierającego m.in. informacje o miejscu i powierzchni działek ewidencyjnych, na których prowadzona jest uprawa.

WAŻNE! Zmiany te nie dotyczą rolników, którzy otrzymali zezwolenie na uprawę konopi włóknistych i złożyli je w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wraz z wnioskiem o przyznanie płatności za 2022 r.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ