zdrowie

Masz już za sobą Covid-19? Sprawdź czy u Ciebie też pojawiły się te pocovidowe objawy?

2021-04-27 14:00:00 Redakcja EraKonopi.pl

Infekcja COVID-19 może prowadzić do uszkodzenia mózgu - szczególnie u osób powyżej 70 roku życia. Czasami jest ono związane z poważnymi objawami, jednak częściej jest łagodne i wiąże się głównie z trudnościami utrzymania uwagi lub z zaburzeniami pamięci.

fot. Pixabay /Tumisu
fot. Pixabay /Tumisu

Coraz częściej okazuje się, że Covid-19 atakuje również układ nerwowy. Lekarze z centrum medycznego w Chicago stwierdzili, że ponad 40% pacjentów z COVID-19 wykazywało objawy neurologiczne - ponad 30% z nich miało upośledzone zdolności poznawcze.

Nowe badania sugerują, że u osób, które przeszły zakażenie COVID, w tym u ponad siedmiu milionów Amerykanów i kolejnych 27 milionów ludzi na całym świecie, mogą wystąpić długotrwałe konsekwencje neurologiczne.

Szczególnie niepokojące są coraz liczniejsze dowody na to, że u wielu osób może dojść do łagodnego uszkodzenia mózgu, powodującego wszechobecne, ale subtelne problemy poznawcze, behawioralne i psychologiczne.

Jak COVID uszkadza mózg?

COVID może powodować uszkodzenia mózgu bezpośrednio przez stany zapalne, które mogą mieć ostre abo łagodne konsekwencje. W jednym z brytyjskich badań przeprowadzonych na 12 pacjentach z zapaleniem mózgu, u jednego nastąpił pełny powrót do zdrowia, u 10 nastąpił częściowy powrót do zdrowia, a jeden zmarł. Badanie to wykazało również, że u wielu pacjentów z COVID-19 wystąpił udar mózgu.

Zakażenie wirusem COVID-19 jest obarczone czynnikiem ryzyka wystąpienia udaru. Grupa kanadyjskich lekarzy stwierdziła, że choć osoby powyżej 70 roku życia są szczególnie narażone na udar związany z zakażeniem COVID-19, młode osoby są też narażone na udar w wyniku zakażenia COVID-19 i to siedmiokrotnie bardziej niż z powodu zakażenia wirusem grypy.

Nowe badanie przeprowadzone przez lekarzy z Johns Hopkins University i Harvard Medical School wykazało, że komórki zwane megakariocytami można znaleźć w naczyniach włosowatych mózgu osób, które zmarły z powodu zakażenia wirusem COVID-19. W rzeczywistości, neuropatolodzy nigdy wcześniej nie widzieli megakariocytów w mózgu, a obserwacja ta nigdy wcześniej nie została opisana w literaturze medycznej. Komórki te mogą być związane z udarami mózgu obserwowanymi u osób z COVID-19.

Istotne upośledzenie funkcji poznawczych po przejściu COVID-19

Wśród osób, które przeżyły pobyt na oddziale intensywnej terapii z powodu ostrej niewydolności oddechowej lub wstrząsu z jakiejkolwiek przyczyny, jedna trzecia wykazuje głęboki stopień upośledzenia funkcji poznawczych - wyniki w testach neuropsychologicznych są porównywalne z wynikami osób z umiarkowanym urazowym uszkodzeniem mózgu.

W życiu codziennym takie zaburzenia pamięci, uwagi i funkcji wykonawczych mogą objawiać się trudnościami w zarządzaniu finansami, zrozumieniu tekstów pisanych, a nawet w prowadzeniu rozmów z przyjaciółmi i rodziną.

Powszechnie obserwowane długoterminowe skutki psychologiczne pobytu na oddziale intensywnej terapii obejmują lęk, depresję i zespół stresu pourazowego. Oczekuje się, że efekty wynikające z pobytu w szpitalach z powodu COVID-19 będą podobne - przewidywania te zostały już potwierdzone w opisanych badaniach przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Finlandii.

Subtelne upośledzenie funkcji poznawczych po przejściu COVID-19

COVID-19 może powodować uszkodzenia mózgu przez bezpośrednie zakażenie (zapalenie mózgu), udary i brak tlenu. U pacjentów doświadczających ciężkiej choroby wymagającej pobytu na oddziale intensywnej terapii, uszkodzenie mózgu jest wysoce prawdopodobne, a jego skutki są zazwyczaj oczywiste. Ale co jeśli choroba COVID-19 nie ma ciężkiego przebiegu? Czy uszkodzenia mózgu mogą nadal występować?

Chińska grupa lekarzy i naukowców zbadała kilka aspektów funkcji poznawczych u 29 osób, które uważano za w pełni wyleczone z infekcji COVID-19. Stwierdzili oni utrzymujące się upośledzenie trwałej uwagi - zdolność do zwracania uwagi na ważne informacje tak długo, jak są one istotne.

Długotrwałe skutki poznawcze zakażenia koronawirusem

Dlaczego u osób, które uważano za w pełni wyleczone z COVID-19, utrzymują się zaburzenia uwagi długotrwałej? Chińscy badacze przypuszczają, że może to być związane z procesami zapalnymi leżącymi u podstaw choroby. Ale równie prawdopodobne jest, że pacjenci z COVID-19 doznali cichego udaru (Cichy udar mózgu powoduje małe uszkodzenia, które nie dają oczywistych objawów) lub niedotlenienia, które uszkodziły ich mózgi. Udary spowodowane przez COVID-19 są częste, szczególnie u osób powyżej 70 roku życia. Wiemy, że ciche udary występują często i są czynnikiem ryzyka zarówno dużych udarów, jak i demencji. Ciche udary zwykle wpływają na istotę białą mózgu - przewody między komórkami mózgowymi, które umożliwiają różnym częściom mózgu komunikowanie się ze sobą. Okablowanie to ma zasadnicze znaczenie dla uwagi, a kiedy jest uszkodzone, upośledzona jest trwała uwaga.

Chociaż wiele osób, które wyleczyły się z COVID, może bez trudu powrócić do codziennego życia - nawet jeśli mają pewne deficyty w zakresie uwagi - istnieje pewna liczba osób, które mogą doświadczać trudności bezpośrednio po przejściu choroby lub w późniejszym czasie. W jednej z niedawno opublikowanych prac grupy niemieckich i amerykańskich lekarzy stwierdzono, że połączenie bezpośrednich skutków wirusa, ogólnoustrojowego stanu zapalnego, udarów i uszkodzeń narządów ciała (takich jak płuca i wątroba) może nawet sprawić, że osoby, które przeżyły COVID, będą w przyszłości w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera. Osoby, które wykonują zawody związane z opieką medyczną, doradztwem prawnym, planowaniem finansowym lub przywództwem - w tym przywódcy polityczni - mogą potrzebować dokładnej oceny za pomocą formalnych testów neuropsychologicznych, w tym pomiarów uwagi długotrwałej, aby upewnić się, że ich zdolności poznawcze nie zostały naruszone.

O tym jak konopie mogą regenerować mózg, również po przejściu Covid-19, przeczytasz TUTAJ

 

Powyższe fragmenty pochodzą z artykułu opublikowanego w health.harvard.edu

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ