aktualności

Marihuana rekreacyjna będzie legalna w Kolumbii? Senat zatwierdził ustawę

2022-12-19 13:00:00 red.

To kolejny ważny krok do legalizacji marihuany rekreacyjnej w Kolumbii. Senat Kolumbii zatwierdził ustawę legalizującą marihuanę w całym kraju. Ustawa, która również uzyskała już wstępną akceptację w krajowej Izbie Reprezentantów, została przyjęta w Senacie podczas czwartej tury debaty stosunkiem głosów 56 do 3.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Senatorowie w Kolumbii zbierali się wielokrotnie w ciągu ostatnich kilku tygodni, aby omówić poprawkę do konstytucji dotyczącą legalizacji konopi indyjskich. Proponowana poprawka do konstytucji uwzględnia wpływ legalizacji na zdrowie publiczne i gospodarkę, a także ideologiczną zasadę autonomii jednostki. Jeśli zostanie uchwalona, urzędnicy będą mieli sześć miesięcy na ogłoszenie zasad dotyczących rynku użytku dla dorosłych.

6 grudnia podczas czwartej tury debaty poprawka została przyjęta stosunkiem głosów 56 do 3. 

Prezydent Kolumbii zdecydowanie opowiada się za międzynarodowym zakończeniem kryminalizacji narkotyków. We wrześniu wygłosił przemówienie na spotkaniu Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), wzywając państwa członkowskie do fundamentalnej zmiany podejścia do polityki narkotykowej i rozwiązania prohibicji.

Pierwsze zielone światło dla legalnej marihuany pojawiło się już w czerwcu, gdy Gustavo Petro został wybrany na nowego prezydenta Kolumbii. Powiedział on wówczas, że nadszedł czas „na odważne posunięcia, które pozwolą wzmocnić rolę Kolumbii, jako lidera latynoamerykańskiego przemysłu konopnego”. 

Kwestia legalizacji jest o tyle skomplikowana, że niezbędne będzie wprowadzenie zmian w konstytucji Kolumbii, a dokładniej art. 49, który obecnie zakazuje używania środków odurzających lub psychotropowych. 

Poprawka „regulowałaby używanie konopi indyjskich przez osoby pełnoletnie, gwarantując w ten sposób podstawowe prawo do swobodnego rozwoju osobowości”. Co więcej wniosek promowałby „inne podejście niż dotychczas stosowane w walce ze szkodliwymi skutkami dla zdrowia i społeczeństwa, jakie może mieć ta substancja psychoaktywna, zmieniając podejście czysto kryminalne na podejście dotyczące redukcji szkód i zdrowia publicznego”.

Od 1994 r. posiadanie konopi indyjskich w niewielkich ilościach (do 22g) jest legalne dla własnego użytku. Posiadanie do 20 roślin jest także legalne dla własnego użytku. 22 grudnia 2015 r. Prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos, podpisał dekret legalizujący uprawę, spożycie, eksport oraz import konopi dla celów medycznych i naukowych.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ