aktualności

Liberalna polityka dotycząca konopi wpływa na ograniczenie używania kannabinoidów syntetycznych

2022-08-13 08:00:00 Inga

Zgodnie z najnowszym badaniem amerykańskich naukowców, opartym na danych z Krajowego Systemu Danych o Truciznach (NPDS), zatrucia syntetycznymi kannabinoidami są zdecydowanie niższe w stanach, gdzie marihuana została zalegalizowana.

pexels.com
pexels.com

Wyjaśnienie terminu "kannabinoidy syntetyczne" jest niełatwe, ponieważ produkty z tzw. czarnego rynku często mają zmienny, a nawet przypadkowy skład. Nierzadko również mogą się pokrywać z zatruciami innymi narkotykami.

W krajach, gdzie marihuana nie jest legalna, społeczeństwo decyduje się na kannabinoidy syntetyczne z braku bezpiecznej alternatywy. Oprócz tego, testy narkotykowe zazwyczaj nie wykrywają tego, że badany jest pod wpływem kannabinoidów syntetycznych.

Tak naprawdę osoby używające syntetycznych kannabinoidów wolą naturalne produkty z konopi. Nie ma się co dziwić, ponieważ wywołują one znacznie mniej skutków ubocznych - mniejszy efekt kaca, mniejszą paranoję i większą zdolność do funkcjonowania. 

W porównaniu z ostrym zatruciem naturalnymi konopiami, syntetyczne kannabinoidy powodują większe pobudzenie i kardiotoksyczność, częściowo ze względu na ich silniejsze wiązanie z receptorami CB1 i włączenie wielu toksycznych związków, w tym atypowych toksydromów sympatykomimetycznych - czytamy we wstępie do badań.

Niestety, nie wszystkie kraje zalegalizowały konopie indyjskie.

Jak wynika z artykułu opublikowanego w Journal of Clinical Toxicology, w latach 2016-2019 stany z liberalną polityką dotyczącą konopi zgłaszały aż o 37 procent mniej użycia kannabinoidów syntetycznych rocznie od stanów, gdzie marihuana wciąż pozostaje nielegalna.

pexels.com

Na przestrzeni tych 3 lat odnotowano 7600 zgłoszonych ekspozycji na syntetyczne kannabinoidy. Dwie trzecie przypadków wymagało pomocy medycznej, a 61 osób poniosło śmierć.

Ponadto, otwarcie rynków detalicznych wpłynęło na zmniejszenie użycia syntetyków aż o 36 procent, w porównaniu ze stanami, gdzie stosowano wyłącznie marihuanę medyczną.

Co więcej, stany z wprowadzoną do leczenia marihuaną medyczną (z wysoką zawartością THC), wykazały o 13 procent mniej zgłoszeń zatruć.

Przyjęcie liberalnego prawa dotyczącego konopi wiązało się ze znacznym zmniejszeniem zgłoszonych ekspozycji na syntetyczne kannabinoidy. Bardziej liberalne prawo dotyczące konopi może przynieść niezamierzoną korzyść w postaci zmniejszenia zarówno motywacji, jak i szkód związanych z używaniem syntetycznych produktów z konopi - wywnioskowali naukowcy.

Wyniki badania jednoznacznie pokazują, że legalizacja konopi przynosi korzyści dla zdrowia publicznego.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ