aktualności

Legalizacja marihuany pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo na drogach - najnowsze badania

2022-06-24 08:00:00 Inga

Badanie opublikowane w czasopiśmie Health Economics pokazuje, że legalizacja marihuany medycznej przyczyniła się do bezpieczniejszej jazdy samochodem. Autorzy badania zaobserwowali zmniejszenie się wysokości składki ubezpieczeniowej, czego przyczyną może być rezygnacja z jazdy pod wpływem alkoholu. Naukowcy przypuszczają, że ma to związek z częstszym wyborem konopi indyjskich, a nie alkoholu.

pexels.com
pexels.com

Mimo, że marihuana w Stanach Zjednoczonych jest nielegalna na szczeblu federalnym, dzięki zatwierdzonej Propozycji 215 w Kalifornii w 1996 r., już 36 stanów zalegalizowało marihuanę medyczną. Co to oznacza? Stanowe przepisy, dotyczące marihuany, są sprzeczne z federalnym zakazem, zezwalając prawnie pacjentom na posiadanie marihuany za zgodą lekarza - wyjaśniają naukowcy. Co nie zmienia faktu, że dzięki przepisom stanowym, rynek konopi jest prawnie chroniony, a sama konsumpcja konopi znacznie wzrosła. 

Amerykańscy naukowcy postanowili zbadać wpływ legalizacji marihuany na bezpieczeństwo na drogach, analizując materiały dotyczące składek na ubezpieczenie samochodu. 

Badanie danych z lat 2014-2019, dotyczących ubezpieczeń samochodowych, opublikowane w czasopiśmie Health Economics wykazało, że składki spadły średnio o około 22 USD (około 100 zł) rocznie po tym, jak stany wprowadziły legalizację marihuany do celów medycznych.

Badacze twierdzą, że wbrew temu, co sugerują przeciwnicy konopi indyjskich, dekryminalizacja marihuany przyczynia się do bezpieczniejszej jazdy samochodem. Potencjalna szkoda, w tym przypadku okazuje się korzyścią. Dlaczego potencjalna? Jednym z dominujących składników konopi indyjskich jest psychoaktywne THC, które osłabia zdolności psychomotoryczne i negatywnie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule Jak CBD vs THC wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?  W związku z tym, bezpieczeństwo ruchu drogowego teoretycznie powinno ulec pogorszeniu po legalizacji.

Palacze marihuany mają tendencję do stosowania strategii kompensacyjnych podczas jazdy, takich jak zmniejszanie prędkości i pozwalanie na większe odległości - sugerują autorzy artykułu Wpływ marihuany w porównaniu z alkoholem na prowadzenie pojazdów, opublikowanego w The American Journal on Addictions. 

Naukowcy podkreślają, że tak naprawdę to alkohol jest najczęściej wykrywaną substancją we krwi kierowców, którzy powodują wypadki drogowe. Niebezpieczeństwa związane z jazdą pod wpływem alkoholu są dobrze udokumentowane. 

źródło: pexels.com

Ponadto, autorzy badania sądzą, że wraz z legalizacją, ludzie częściej wybierają konopie indyjskie, zamiast alkoholu. Oprócz tego, prawnie usankcjonowana możliwość używania konopi indyjskich sprawia, że ludzie mniej podróżują, ponieważ mogą palić "zioło" w domowym zaciszu. Naukowcy wnioskują, że ograniczenie podróży, ogranicza narażenie na ryzyko udziału w wypadku drogowym

Pomysłodawcy badania oszacowali, że legalizacja zmniejszyła wydatki na zdrowie, dotyczące wypadków samochodowych o prawie 820 milionów dolarów rocznie. Co więcej, naukowcy obliczyli, że jeśli legalizacja nastąpiłaby na szczeblu krajowym, te koszty uległyby dalszej redukcji o 350 milionów dolarów.

Badanie pokazuje, że legalizacja marihuany medycznej ma pośredni wpływ na obniżenie składek za wypadki samochodowe, głównie poprzez zmniejszenie kosztów wypadków. 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ