aktualności

KONOPNA REWOLUCJA W POLSCE CZĘŚĆ II: Jak grupa posłów chce uczcić Święto Marihuany w Sejmie?

2021-04-15 07:30:00 Redakcja EraKonopi.pl

4/20 to dzień obchodzony na świecie jako Dzień Marihuany. Już za kilka dni, 20 kwietnia, grupa posłów złoży w sejmie projekt Pakietu Ustaw Konopnych, gdzie znajduje się m.in. propozycja dekryminalizacji posiadania marihuany w Polsce. W projekcie znalazły się także zapisy dopuszczające możliwość uprawy 4 krzaków marihuany na rodzinę oraz posiadanie 5 g na osobę. Projekt zawiera również postulat dotyczący możliwości uprawy marihuany na cele medyczne oraz konopi siewnych pod kątem przemysłu. Posłowie wierzą, że konopie – zwłaszcza te, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu - mogłyby stać się dobrem narodowym Polski, tym bardziej, że historycznie mamy ogromne zasługi w tym zakresie.

 

Paulina Matysiak [Lewica], Beata Maciejewska [Lewica] i  Urszula Sara Zielińska [KO]
Paulina Matysiak [Lewica], Beata Maciejewska [Lewica] i Urszula Sara Zielińska [KO]

Nad projektem Pakietu Ustaw pracuje Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany składający się z 19 posłanek i posłów (Lewicy, KO, Konfederacji i Kukiz’15) pod przewodnictwem Beaty Maciejewskiej (Lewica), powołany w grudniu 2019r.

Podczas ostatnich konsultacji, w marcu 2021 roku wypracowano wstępny kształt ustaw. Posłowie zapowiedzieli jednak, że będą nad nimi pracować do ostatniej chwili przed złożeniem. Czy czymś nas jeszcze zaskoczą?

Co znajduje się we wstępnym projekcie ustaw konopnych?

1. Marihuana – dekryminalizacja do 5 g

W kwestii marihuany proponowana jest dekryminalizacja do 5 gramów, co znaczy, że osoba dorosła będzie mogła posiadać na własny użytek do 5 gramów marihuany. W takim przypadku nie ma żadnych konsekwencji karnych, ani cywilnych. Posiadanie od 5 do 10 gramów traktowane byłoby jako wykroczenie karane mandatem, a konsekwencje karne dotyczyłyby osób posiadających przy sobie więcej niż 10 gramów.

Dla porównania w Kanadzie legalne jest 30 g na osobę, w USA – w różnych stanach od 28 do 71 g, a z krajów UE – w Danii i Francji po 50 g.

Warto dodać, że badanie KANTAR z lipca 2020 roku na zlecenie organizacji pozarządowych działających na rzecz legalizacji marihuany w Polsce – pokazało, że 2/3 osób mających zdanie w tym temacie - jest przeciwko karaniu za posiadanie marihuany. Badanie wykonano na reprezentatywnej próbie 1011 osób metodą wywiadów bezpośrednich.

2. Cztery krzaki marihuany na gospodarstwo domowe

Projekt ustawy zakłada także możliwość uprawy marihuany w warunkach domowych tj. na własny użytek. Po konsultacjach społecznych ostatecznie wybrano wariant 4 krzaków na gospodarstwo domowe, choć wcześniej propozycja dotyczyła ilości krzaków na osobę. Jednak ze względu na trudności w weryfikacji ilości osób zamieszkujących pod danym adresem, przyjęto przelicznik krzaków na rodzinę mieszkającą w jednym gospodarstwie domowym - "łatwiej jest skontrolować mieszkanie niż zajmujące je osoby".

3. Możliwość uprawa konopi indyjskich - medycznej marihuany

W projekcie znajdują się także propozycje zmian dopuszczające uprawę medycznej marihuany na terenie kraju, refundację medycznej marihuany w przypadku wybranych jednostek chorobowych oraz ustalenie rozwiązań dla kierowców przyjmujących marihuanę medyczną.

W odpowiedzi na powyższe mankamenty obowiązujących przepisów prawa proponujemy:

1) Uprawy marihuany medycznej w Polsce Dopuszczenie upraw konopi indyjskich do produkcji marihuany medycznej na podstawie otrzymanej licencji, po spełnieniu warunków określonych przez właściwe ministerstwa. Dopuszczenie produkcji surowców farmaceutycznych z konopi na terytorium Polski. Dopuszczenie do obrotu Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, licencja na produkcję wydaje minister rolnictwa. Kontrola wytwarzania surowców i przetwarzania przez Inspekcję Farmacetyczną.

2) Refundacja w przypadku określonych chorób Refundowanie medycznej marihuany w przypadku chorób, w których zastosowanie medycznej marihuany jest jedną z opcji terapeutycznych, m.in. padaczka lekooporna, nudności lub wymioty będące następstwem chemioterapii, przewlekłe bóle związane z chorobą nowotworową, AIDS, stwardnienie rozsiane.

3) Systemowe kształcenie lekarzy Systemowa edukacja lekarzy, dająca wiedzę do wdrożenia leczenia marihuaną przy konkretnych schorzeniach. Edukacja obejmować ma: obowiązkowe zajęcia na studiach medycznych a także utworzenie funduszu medycznego na szkolenia dotyczące terapii marihuaną medyczną do wykorzystania przez izby lekarskie. Uwzględnienie standardów kształcenia w sprawie medycznej marihuany w rozporządzeniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczących standardów kształcenia na kierunkach medycznych. Dodanie zagadnień dotyczących stosowania medycznej marihuany do programów ramowych szkoleń ciągłych w zawodach medycznych.

4. Uregulowanie prawne dotyczące uprawy konopi siewnych

Celem zespołu jest także uregulowanie i ułatwienie uprawy konopi siewnych w Polsce, które obecnie podlegają ustawie o zwalczaniu narkomanii z 2005 roku. To znacznie utrudnia produkcję i stygmatyzuje plantatorów, którzy po przekroczeniu ustalonego poziomu substancji psychoaktywnej THC w roślinie w wyniku np. słonecznej pogody - mogą trafić do więzienia.

Postuluje się zatem podniesienie limitu THC do 0,30%, zgłoszenie chęci uprawy konopi przez rolnika, a nie wnioskowanie o zezwolenie i zniesienie obowiązku rejonizacji podczas wydawania takich zezwoleń.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami Pakietu Ustaw Konopnych:

Nagranie ze Spotkania: 1.Omówienie założeń trzech projektów ustaw dot. marihuany rekreacyjnej, medycznej oraz konopii siewnych. 2. Przedstawienie wyników konsultacji społecznych. 3.Omówienie harmonogramu prac na najbliższe tygodnie.

Projekt założeń dot. posiadania i uprawy niewielkich ilości marihuany na własny użytek dla osób dorosłych

Marihuana medyczna założenia do zmian ustawowych przygotowane przez Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany

 

 

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ