aktualności

KONOPNA REWOLUCJA W POLSCE CZĘŚĆ I: Czy "Wolne Konopie" uwolnią konopie?

2021-04-13 06:30:00 Redakcja EraKonopi.pl

Dziś przedstawiamy "Inicjatywę obywatelską 100 tys. podpisów" zorganizowaną przez "Wolne Konopie" - jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najstarszych ruchów na rzecz konopi w naszym kraju. Oprócz niego działa szereg innych organizacji i stowarzyszeń walczących o dekryminalizację posiadania marihuany na własny użytek, a także działających na rzecz uregulowania i uproszczenia przepisów dotyczących uprawy i przetwarzania konopi siewnych oraz marihuany medycznej w Polsce.

Jako niezależny portal, zgodnie z naszą misją, chcemy informować o wszystkich istotnych wydarzeniach i inicjatywach, które mają realną szansę zmienić i uporządkować rynek konopny w Polsce. Jeśli uczestniczycie w takiej inicjatywie i chcielibyście, abyśmy o niej napisali w naszym nowym cyklu "Konopna Rewolucja w Polsce"  - zapraszamy do kontaktu redakcja@erakonopi.pl   

Wolne Konopie
Wolne Konopie

Piszą o sobie, że walczą ze stereotypami. Kojarzeni są przede wszystkim z walką o legalizację marihuany. Wolne Konopie to najdłużej działająca w Polsce (2006r.) organizacja pozarządowa zajmująca się edukacją na rzecz konopi, która aktualnie organizuje zbiórkę podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą z projektem zmian w Ustawie o narkomanii z 2005 roku. Teraz organizacja musi uzbierać, do 15 kwietnia, pierwszy tysiąc podpisów, aby w ogóle móc pojawić się u Marszałka Sejmu i zarejestrować Inicjatywę. Dlatego zachęca do działania już teraz. Żaden podpis się nie zmarnuje - obiecują Wolne Konopie. Podpisy będą zbierane także po 15 kwietnia b.r. 

Naszą organizację tworzą aktywiści o zróżnicowanych poglądach, charakterach i zdolnościach, w tym także osoby, które nigdy nie próbowały marihuany jako używki ani nawet jako leku. Po prostu mają świadomość tego, że obecny stan rzeczy przynosi wiele złych następstw - piszą przedstawiciele Stowarzyszenia Wolne Konopie.

Konopie to wyjątkowo uniwersalne rośliny, które mają tysiące zastosowań, od działania prozdrowotnego przez wykorzystanie w przemyśle spożywczym, włókienniczym, budowlanym, papierniczym, motoryzacyjnym. Niektórzy nawet twierdzą, że konopie uratują naszą Planetę - mają nie tylko wszechstronne zastosowanie w najważniejszych dziedzinach życia, ale także są jedną z najbardziej ekologicznych roślin na świecie i mogą przyczynić się przezwyciężania kryzysu klimatycznego. Szybko biodegradowalny plastik konopny ma szansę zastąpić tworzywa sztuczne, a właściwości rekultywacyjne konopi mogą przywrócić wartości użytkowe glebom zniszczonym przez przemysł.

Wokół konopi, przez 80-letni okres prohibicji, narosło wiele krzywdzących mitów i uprzedzeń, głównie z powodu braku edukacji. Do dziś większość społeczeństwa nie rozróżnia konopi siewnych (Cannabis Sativa L.) od Konopi Indyjskich (Cannabis Indica L.), które z kolei utożsamia z marihuaną. Jak pokazują badania, tylko około 10% społeczeństwa w Polsce ma jakąkolwiek wiedzę na temat konopi i ich wykorzystania. Dzięki działaniom takich organizacji jak Wolne Konopie, czy naszego portalu - o tematach legalizacji, depenalizacji czy dekryminalizacji marihuany jest głośno i będzie coraz głośniej.

Stowarzyszenie Wolne Konopie  prowadzi zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy znoszącej karę więzienia za uprawę i posiadanie marihuany na własny użytek.  Stowarzyszenie, aby osiągnąć sukces potrzebuje co najmniej 100 tys. podpisów pod swoją obywatelską inicjatywą. 

Wolne Konopie proponują domową hodowlę czterech krzaków (na rodzinę). Chcą również, żeby dorosły Polak mógł przy sobie posiadać do 30 gramów marihuany bez jakichkolwiek konsekwencji prawnych. Stanowisko Wolnych Konopi wobec "Pakietu Ustaw Konopnych" można znaleźć w artykule Konsultacje projektu Parlamentarnego Zespołu ds Legalizacji dotyczącego konopi indyjskich

Jeśli interesuje Cię ten temat - zachęcamy do zgłębienia go u źródła: Inicjatywa obywatelska 100 tys. podpisów

Od kilku lat tematem marihuany interesują się także parlamentarzyści w polskim Sejmie. Prezydium Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany zakończyło konsultacje założeń trzech projektów ustaw tzw. pakietu konopnego, które dotyczą dekryminalizacji posiadania marihuany na własny użytek, konopi siewnych i marihuany medycznej. Pakiet tych projektów ustaw ma zostać złożony za kilka dni, 20 kwietnia 2021r. (czyli w Dzień Marihuany)

Szczegóły projektu dotyczącego posiadania i uprawy niewielkich ilości marihuany na własny użytek dla osób dorosłych znajdziesz  TUTAJ

Zaproponowane zmiany dotyczą ustawy z 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii - Projekt nowelizacji U.O.P.N dekryminalizujący posiadanie i uprawę 4 krzaków konopi indyjskich.  Inicjatorzy akcji chcą, aby nowe przepisy mogły wejść w życie 31 grudnia 2021 r.

O kolejnych ważnych inicjatywach, przeczytasz już wkrótce, w kolejnych częściach naszego cyklu "Konopna Rewolucja w Polsce".

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ