warto wiedzieć

Konopie są bardziej zielone niż myślisz!

2021-02-22 00:00:00 Redakcja EraKonopi.pl

Konopie to najbardziej ekologiczna i uniwersalna roślina świata - setki zastosowań, tysiące produktów, miliony odbiorców. I co najważniejsze - to wszystko w 100% przyjazne środowisku! 

fot. Pixabay/NickyPe
fot. Pixabay/NickyPe

Czy konopie uratują świat?

Zacznijmy od tego, że nie należy mylić konopi z marihuaną. Konopie to rodzaj roślin należących do rodziny konopiowatych, wśród których wyróżnia się trzy najważniejsze gatunki: konopie siewne, konopie indyjskie i dzikie ruderalis. Przy czym, upraszczając, konopie siewne są legalne i nie wykazują działania psychoaktywnego, w przeciwieństwie do nielegalnych konopi indyjskich słynących właśnie z wysokiej zawartości psychoaktywnego THC. Marihuana to nie gatunek rośliny tylko susz o właściwościach psychoaktywnych pozyskiwany z kwiatostanów konopi indyjskich.

Konopie towarzyszyły ludzkości od zawsze. Badania archeologiczne wykazały ich resztki w stanowiskach sprzed 2500 lat w Zachodnich Chinach. Pierwsze wydania Encyclopedia Britannica, drukowane były na papierze konopnym - podobnie jak pierwsze banknoty dolarowe. W 1942 roku Henry Ford zbudował samochód z nadwoziem z włókna konopnego napędzany olejem konopnym. Kiedy w połowie XIX wieku opracowano maszyny do obróbki bawełny, dopiero wtedy bawełna zaczęła wypierać konopie z przemysłu odzieżowego.

Potencjał konopi jest nieograniczony, a zastosowanie na tyle wszechstronne, że  konopi mogłyby właściwie zapewnić przetrwanie ludzkości. Z łodyg konopi siewnych można pozyskać paździerz i włókno – by z nich w dalszej kolejności wytworzyć tkaniny i materiały budowlane. Ekstrakty z konopi siewnych można wykorzystać w produktach kosmetycznych, a nasiona konopi siewnych do produkcji żywności. Szczególną właściwości mają też nasiona konopi - źródło najlepiej przyswajalnych przez ssaki 21 aminokwasów oraz kwasów omega 3 i 6 w doskonałej proporcji. Z konopi siewnych pozyskuje się także prozdrowotne olej konopny, zwany olejem CBD, który ze względu na szerokie zastosowania terapeutyczne staje się dziś jednym z najpopularniejszych suplementów na świecie. Konopie siewne są także wykorzystywane w sektorze weterynaryjnym. A zatem można z nich budować domy, uzyskać papier i tekstylia. Są cennym źródłem białka i tłuszczy. Wykorzystuje się je w medycynie. A rynek konopny jest otwarty i wciąż się rozwija. 

O potencjale tego rynku mogą świadczyć również niektóre badania, które przewidują że w Europie - tylko w obszarze zdrowia rynek konopny ma być w 2028 roku warty nawet 50 mld euro. Liberalizujące się przepisy na świecie, zwiększają popyt na surowce z konopi, a rolnicy coraz chętniej je uprawiają.

Czy konopie mogą uratować nasz świat, skoro:

- oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla

Konopie są w tym przypadku bardziej skuteczne niż drzewa - szybciej i więcej wychwytują dwutlenku węgla z atmosfery i sprawiają, że powietrze, którym oddychamy staje się znacznie bardziej czyste.

- regenerują glebę

Łodyga, liście, kwiaty i nasiona rośliny konopi są bogate w składniki odżywcze, a rozkładając się wzbogacają glebę  zapewniając lepsze plony w kolejnym roku.

- wspierają zrównoważone rolnictwo

Konopie są rośliną jednoroczną, która rośnie w ciągu zaledwie czterech miesięcy od zasadzenia dlatego wykorzystywane są przy rotacji upraw w zależności od pory roku, w celu utrzymania składników odżywczych w glebie.

-  są pomocne w walce z pestycydami

W przeciwieństwie do bawełny czy lnu, konopie nie wymagają pestycydów ani herbicydów, przez co nie przyczyniają się ani do skażenia wody ani środowiska. Używając konopi mamy szansę zmniejszyć ilość toksyn i zanieczyszczeń w powietrzu i wodzie.

-  zapobiegają erozji gleby

Korzenie konopi są wyjątkowo mocne i sięgają aż do 3 metrów głębokości! Tego rodzaju system korzeniowy zapobiega erozji, która jest jednym z największych problemów, z jakimi borykają się dziś rolnicy. W niektórych przypadkach konopie przynoszą korzyści dla środowiska, ponieważ nawet odbudowują glebę, która została już zniszczona.

- potrzebują mniej wody

Konopie mają cudowną zdolność do naturalnego nawadniania się, co oznacza, że do wzrostu potrzebują bardzo mało wody. To odróżnia konopie od innych roślin takich jak np. bawełna.

- mogą być wykorzystane w 100%

Absolutnie żaden fragment rośliny nie jest bezużyteczny i zmarnowany. Nasiona są wykorzystywane do produkcji zdrowej żywności, kwiaty i liście do produkcji kosmetyków, a łodygi - do produkcji naturalnego włókna.

-  pochłaniają toksyczne metale

Konopie potrafią również wchłonąć toksyny z gleby -  były używane po katastrofie nuklearnej w Czarnobylu do usuwania radioaktywnego strontu i cezu, była także rozważane przy usuwaniu promieniowania z Fukushimy.

-  zapewniają siedlisko dla dzikich zwierząt

Konopie są również doskonałą kryjówką dla dzikich zwierząt. A kiedy kwiaty konopi kwitną, są dobrym źródłem pyłku dla pszczół.

- mogą pomóc w walce z procesem wycinania lasów

Naukowcy na całym świecie uważają, że w ciągu 100 lat całkowicie wyginą lasy deszczowe, jest jednak nadzieja w konopiach. Podczas gdy drzewa potrzebują lat, aby dojrzeć, konopie mogą być uprawiane w ciągu zaledwie czterech miesięcy. Roślina ta mogłaby z powodzeniem zastąpić drzewa jako źródło surowca do produkcji papieru.

 

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ