warto wiedzieć

Konopie pomogły zakończyć II wojnę światową

2022-02-28 18:35:23 Inga

W czasie trwania II wojny światowej konopie indyjskie, choć na krótko, przestały być nielegalne. Kiedy zapasy surowców do budowy sprzętu wojennego zostały ograniczone, amerykański rząd wprowadził program mający zachęcić rolników do uprawiania konopi. Rośliny miały być wykorzystywane do stworzenia potrzebnych materiałów.

pexels.com
pexels.com

1 września 1939 r. Niemcy napadły na Polskę. Dwa dni później Francja i Wielka Brytania wypowiedziały wojnę Niemcom. Tak rozpoczęła się II wojna światowa. Kiedy łańcuch dostaw surowców z Azji został przerwany, Ameryka miała ograniczone zapasy materiałów do produkcji sprzętu wojennego. Władze USA stworzyły specjalny program, aby zachęcić rolników do uprawy konopi na potrzeby działań wojennych, ponieważ brakowało innych włókien przemysłowych, sprowadzanych z zagranicy. I tak dzięki działaniom amerykańskich farmerów udało się stworzyć wystarczającą ilość sprzętu z dodatkiem konopi, który wsparł działania wojsk alianckich w walce z Nazistami i zakończeniu działań wojennych.

Rodzaj pozwolenia, które ludzie musieli uzyskać podczas II wojny światowej, aby legalnie uprawiać konopie, źródło: pl.wikipedia.org

W 1942 roku powstał nawet czarno-biały film rządu Stanów Zjednoczonych, zachęcający rolników do jak największej uprawy konopi Hemp for Victory (tłum. Konopie dla Zwycięstwa). W ramach tego programu, na Środkowym Zachodzie uprawiano milion akrów konopi. Zaraz po zakończeniu wojny, wszystkie zakłady przetwórstwa konopi zostały zamknięte, a przemysł ponownie zniknął.

Chcesz obejrzeć film? Zajrzyj TUTAJ

Fabuła filmu głównie opierała się na wyjaśnieniu zastosowania konopi. Były w nim przedstawione techniki sadzenia, zbioru i wiązania słomy, a także informacje o sprzęcie i wskazówki dotyczące wiązania liny. Film pokazuje historię konopi i produktów konopnych, jak uprawia się konopie i jak przetwarza się je na liny, tkaniny, powrozy i inne produkty. Wówczas  ustawa podatkowa Marihuana z 1937 r. tymczasowo została zniesiona dla umożliwienia m.in. produkcji włókien konopnych, potrzebnych na liny okrętów Stanów Zjednoczonych, taśmy do spadochronów, czy nici do butów. Przed 1989 rokiem film był stosunkowo mało znany. 

Rząd Stanów Zjednoczonych zaprzeczył, że kiedykolwiek nakręcił taki film. Biblioteka Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biblioteka Kongresu podały informację do mediów, że taki film nigdy nie został stworzony przez USDA ani żaden oddział rządu USA. Na szczęście rządowi nie udało się usunąć wszystkich śladów filmu o konopiach. Niestety po wojnie, czyli przypuszczalnie po około 3 latach (surowce zaczęły się kończyć w 1942 roku), konopie znów były nielegalne.

Konopie są nie tylko wyjątkowo trwałe, mają dłuższe i mocniejsze włókna od bawełny, a także są bardziej przepuszczalne i odporne na pleśń. Ta roślina może być uprawiana na różnych glebach i nie wymaga dużej ilości pestycydów.

 


Czytaj także:

Czy wojna przyśpieszy legalizację marihuany medycznej w Ukrainie?

Minister zdrowia Ukrainy, Wiktor Liaszko 7 czerwca ogłosił, że ​​władze kraju popierają ustawę legalizującą marihuanę medyczną w czasie trwającej wojny z Rosją. Prawdopodobnie, jednym z powodów takich rozważań jest destrukcyjny wpływ wojny na zdrowie psychiczne obywateli..  - więcej >>>


 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ