dieta

Jedzenie, które leczy...

2021-08-05 21:48:59 Tomasz Różański

W XVIII wieku brytyjscy marynarze wymierali na morzu tysiącami. Problemem był szkorbut - choroba, która niegdyś dotykała właśnie żeglarzy i piratów. Jej istotą był niedobór lub zupełny brak w organizmie kwasu askorbinowego, czyli powszechnie znanej witaminy C. W tym przypadku cytrusy były formą żywienia terapeutycznego, które pomagało wyleczyć marynarzy poprzez uzupełnienie niedoboru witaminy C.

fot. Pixabay
fot. Pixabay

Czym zatem jest żywienie terapeutyczne?

Żywienie terapeutyczne jest przemyślanym dostarczaniem do organizmu żywności i suplementów, które zapewniają optymalną dostępność składników odżywczych oraz fitoskładników gwarantującą prawidłowe funkcjonowanie wszystkich systemów naszego organizmu w tym najważniejszego systemu ECS.

Skupienie się na spożyciu całych, świeżych produktów i wysokiej jakości źródeł białka (np. białka konopnego) jest ważnym aspektem ogólnego żywienia terapeutycznego. Wyeliminowanie z diety przetworzonej żywności i dodanych cukrów jest kluczem do optymalizacji żywienia.

Żywienie terapeutyczne to stosowanie żywności i zawartych w niej składników oraz przyjmowanie suplementów w celu zapobiegania lub leczenia choroby.

Jeśli chodzi o suplementację, dodatkowe ekstrakty roślinne, które mogą pomóc przywrócić zdrowie metaboliczne, a także zapewnić korzystne fitochemikalia i mikroelementy, mogą zmaksymalizować potencjał utraty wagi, wesprzeć ogólny metabolizm, doprowadzić organizm do homeostazy. 

Jak najlepiej rozpocząć zmianę nawyków żywieniowych?

Tak jak rozpoczęciem żmudnej drogi do dojścia do samouzdrowienia jest biohacking, tak rozpoczęciem żywienia terapeutycznego powinna być co najmniej kilkudniowa głodówka.

Rozważ przeprowadzenie kwartalnego detoksu, aby utrzymać zaangażowanie. Suplementacja i przestrzeganie ustrukturyzowanego planu żywieniowego zapewnia możliwość długoterminowego odżywiania terapeutycznego, aby pozostać w formie i skoncentrować się na utrzymaniu masy ciała oraz zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu ECS. 

W zależności od celu, żywienie terapeutyczne różni się. Podczas ograniczania kalorii najczęściej wykorzystuje się ketozę jako formę wykorzystania energii, wtedy żywienie terapeutyczne może pomóc zoptymalizować metabolizm glukozy, a także zmniejszyć stan zapalny. Ketoza to stan, w którym organizm pozyskuje energię nie z cukru (glukozy), ale z tłuszczu nagromadzonego w tkankach.  

Ketoza jest przydatna w leczeniu i łagodzeniu napadów padaczkowych u dzieci i w przypadku chorób neurodegeneracyjnych, autyzmu i wielu innych. Oczywiście dotyczy to spożywania całych, świeżych produktów i unikania przetworzonej żywności.

Czy kiedykolwiek podczas wizyty u lekarza otrzymaliśmy poradę jak zmienić nawyki żywieniowe w przypadku danej jednostki chorobowej? Kiedy zachorowałem na zakrzepice, żaden z prowadzących lekarzy nie wspomniał, że należy ograniczyć warzywa bogate w witaminę K.

Nieodzownym elementem każdego leczenia powinno być żywienie terapeutyczne. Uzupełniając brakujące składniki odżywcze oraz suplementując się fitochemikaliami w tym na przykład CBD, można zapobiec, odwrócić lub spowolnić chorobę. 

Zatem żywienie terapeutyczne to coś więcej niż suplementacja – to sposób myślenia o jedzeniu, filozofia, która zachęca do świadomego korzystania z jedzenia.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ