Jakość w Twoich Rękach

Jak sprawdzić wiarygodność certyfikatów konopnych, którymi chwalą się producenci?

2021-07-14 19:31:25 Marek Klein

W ramach naszej akcji: Jakość w Twoich rękach, publikujemy kolejny ważny artykuł, z którego dowiesz się, jak rozpoznać wiarygodny certyfikat konopny, a właściwie sprawozdanie badawcze...

fot. pexels/alesia kozik
fot. pexels/alesia kozik

Na polskim rynku jest kilka laboratoriów, specjalizujących się w badaniach konopi. Każde z nich wykorzystuje różne procedury badawcze do oznaczania kannabinoidów, często też z zastosowaniem odmiennych technik analitycznych.

W analizie kannabinoidów najpowszechniej na świecie wykorzystywana jest technika wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC). Jest ona uznawana za najbardziej wiarygodną. Rzadziej stosuje się metody oparte o technikę chromatografii gazowej (GC).

Po zleceniu badania i jego przeprowadzeniu otrzymujemy sprawozdanie - inaczej mówiąc - raport z badań powszechnie mylnie nazywane „certyfikatem”. Stosowanie błędnej nomenklatury może być spowodowane zbyt dosłownym tłumaczeniem z języka angielskiego zwrotu:”Certificate Of Analysis” (COA).

Certyfikacja, jak czytamy w Wikipedii jest: „potwierdzeniem spełnienia określonych wymagań, często ograniczonym w czasie, wydawanym przez niezależne jednostki certyfikujące, wyznaczające standardy kontroli w zakresie zastrzeżonym przez daną jednostkę.” Raport z badań nie wpisuje się więc w definicję certyfikacji lecz raportowania wyników otrzymanych podczas analizy.

Certyfikacją sensum stricte produktów konopnych na polskim rynku zajmuje się jako jedyne, Akredytowane Laboratorium Analiz Konopi - Cannalabs by EkotechLAB, które certyfikuje produkty konopne na znak jakości Golden Cannabis.

Co powinno zawierać wiarygodne sprawozdanie z badań?

1. Dokładną nazwę i adres laboratorium, wykonującego badanie

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, czy firma wykonująca sprawozdanie w ogóle istnieje. Jest to stosunkowo trudne, zwłaszcza w przypadku zagranicznych jednostek – dlatego warto prosić o polskie badanie. Niejednokrotnie zdarza się, że sprawozdania są tworzone w programie graficznym, a samo laboratorium nie istnieje. Ponadto warto zorientować się, czy laboratorium jest niezależne, a to oznacza, że samo nie produkuje i nie sprzedaje produktów konopnych.

2. Sprawozdanie powinno być wykonane przez jednostkę akredytowaną

W Polsce jednostką akredytującą laboratoria badawcze jest Polskie Centrum Akredytacji. Sprawozdanie wykonane przez akredytowaną jednostkę w akredytowanym zakresie powinno być sygnowane odpowiednim logo wraz z numerem akredytacji. Na stronie www.pca.gov.pl można sprawdzić czy akredytacja jest aktualna i w jakim zakresie.

Czym właściwie jest akredytacja?

Jest to system, który kontroluje jakość w laboratorium. Można powiedzieć, że akredytacja jest jak prawo jazdy dla laboratorium (też zdaje się egzamin i to co roku!). Czy trzeba mieć prawo jazdy żeby usiąść za kierownicą np. autobusu? Nie. Czy chcielibyśmy, żeby taki kierowca woził Wasze dzieci do szkoły? Dlatego warto motywować sprzedawców i producentów do współpracy z akredytowaną jednostką.

3. Wyniki

W przypadku kannabinoidów wyniki podaje się najczęściej w procentach masowych. Wynika to z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która definiuje legalny w Polsce limit THC w suszu konopnym jako <0,20% m/m. Zdarza się, że laboratorium przelicza również wyniki na mg/kg lub mg/ml według potrzeby klienta. Ale to procenty masowe są złotym standardem. Laboratorium powinno każdorazowo pomóc również w interpretacji wyników.

 

4. Elektroniczne zabezpieczenie dokumentów

To kolejna istotna kwestia. W tym wypadku mowa o dwóch sprawach:

  • Pierwsza to podpis elektroniczny. Wysyłka sprawozdań w dzisiejszych czasach odbywa się w 99% drogą elektroniczną, ale sprawozdanie w postaci dokumentu .pdf powinno być również podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, przez osobę autoryzującą.
  • Dodatkowo, laboratorium Cannalabs wprowadziło sprytne zabezpieczenie wydawanych sprawozdań w postaci QR kodu. Po jego zeskanowaniu przenosimy się do strony www.ekotechlab.pl, gdzie widzimy sprawozdanie w oryginalnej postaci. Chroni to klienta przed podrabianiem sprawozdań. W przypadku, gdy QR kod ze sprawozdania nie prowadzi do domeny www.ekotechlab.pl lub też po zeskanowaniu kodu ukazuje się sprawozdanie różniące się od otrzymanego - jest podrobione.

5. Data

Ważną kwestią jest też data wydania sprawozdania. Nie powinna być starsza niż sprzed roku. Jeden rok to często termin ważności olejków więc trudno uwierzyć, że sprzedawca w 2021r. oferuje ten sam produkt (z tej samej partii produkcyjnej) i legitymuje go dokumentem z roku 2019 (co się zdarza) – w tej sytuacji albo produkt jest przeterminowany albo raport nie dotyczy sprzedawanej partii.

Autor artykułu dr. Marek Klein jest właścicielem Ekotechlab (Analytical Laboratory and Contract Research Organisation CRO) - nowoczesnego laboratorium chemicznego, działającego na rynku usług naukowo - badawczych oraz Cannalabs by EkotechLAB, które powstało jako podjednostka laboratorium analitycznego EkotechLAB z potrzeby wyodrębnienia analiz zawartości kannabinoidów w konopi siewnej od pozostałych analiz wykonywanych przez Laboratorium.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ