ekologia & zrównoważony rozwój

Happy Birthday David Attenborough! Za co kochamy tego niezwykłego 95 latka!

2021-05-08 11:34:38 Redakcja EraKonopi.pl

David Attenborough 8 maja 2021 skończył 95 lat! Życzymy Panu wszystkiego najlepszego i czekamy na kolejne dzieła.

fot. Instagram/ https://www.instagram.com/sirdavidattenborough/
fot. Instagram/ https://www.instagram.com/sirdavidattenborough/

Brytyjski biolog, podróżnik, pisarz i filmowiec wciąż nas zaskakuje swoim zaangażowaniem w walkę o czystość planety i próbę ocalenia tego, co jeszcze na niej zostało. Nic dziwnego, że w 1985 r. w uznaniu zasług w dziedzinie ochrony przyrody David Attenborough otrzymał od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki, a  ponad dziesięć roślin i zwierząt zostało nazwanych jego imieniem. Wydawać by się mogło, że z racji szacownego wieku, sir David Attenborough wreszcie zwolni - nic podobnego! Misja, pasja i miłość do planety nie mają wieku! Badacz wciąż przyciąga nowych fanów, wykorzystuje nowe technologie... W 2020 roku złamał system - w ciągu 4 godzin i 44 minut od założenia konta na Instagramie zdobył ponad milion fanów.

David Attenborough od dzieciństwa interesował się zwierzętami i otaczającą go przyrodą. W wieku siedmiu lat udało mu się zgromadzić pokaźną kolekcję ptasich jaj i skamielin. "W wieku jedenastu lat zacząłem zarabiać na zwierzętach i do tej pory nie przestałem" - mówił przewrotnie w jednym z wywiadów. David zgłosił się na wydział zoologiczny uniwersytetu w Leicester, w swoim rodzinnym mieście i zatrudnił jako poszukiwacz traszek do celów badawczych. Dla nastoletniego Davida był to nie tylko sposób na zdobycie kieszonkowego, ale także fascynująca przygoda polegająca na śledzeniu zwierząt - przygoda, którą kontynuuje do dziś. Z jedną tylko różnicą, kiedyś łapał płazy w sieć, dziś uwiecznia zwierzęta na taśmie filmowej.

David Attenborough przyznaje, że jest okropnym tchórzem i boi się wszystkiego za wyjątkiem zwierząt, które zresztą kocha najbardziej na świecie. Podobno największym wyzwaniem w jego karierze była próba sfotografowania tygrysicy z małymi w Indiach, kiedy musiał wykazać się nie tylko odwagą, ale też niewiarygodną cierpliwością i pomysłowością. Dzięki czemu mogliśmy po raz pierwszy w historii zobaczyć dziesięciodniowe tygrysie trojaczki oraz ich troskliwą matką oraz podglądać życie tej czwórki przez dziesięć tygodni. Na pytanie jak to się udało, David odpowiada „To nie ja. To słoń. Zatrudniłem drania jako operatora.” To prawda, badacz wpadł na szelmowski pomysł umieszczenia pod trąbą słonia stosu pożywienia, żeby starczyło na cały dzień, a na jego łbie zamontował kamerę.

Na pytanie czy sfotografował i sfilmował już wszystko, co się rusza na tej ziemi David odpowiada, że ma jeszcze jedno marzenie. Wciąż ściga najbardziej tajemnicze zwierzę na świecie – kałamarnicę olbrzymią, żyjącą na głębokości tysiąca metrów, której żaden człowiek jeszcze nie widział na własne oczy, a której istnienie potwierdza jedna tylko migawka filmowa naukowców japońskich wykonana w 2011 roku po latach poszukiwań.

Jak zaczęła się sława i telewizyjna kariera sir David Attenborough? Kiedy ukończył studia zoologiczne na Uniwersytecie Cambridge, a potem podyplomowe na kierunku antropologia rozpoczął współpracę ze stacją telewizyjną BBC w 1952 roku. Początkowo pracował jako redaktor programów edukacyjnych, by wkrótce zostać ich producentem. Po dwóch latach pracy udało mu się dostać swój pierwszy program pod tytułem „Zoo Quest", w którym podróżując po świecie poszukiwał i filmował rzadkie, trudno dostępne zwierzęta. Przez kilka kolejnych lat filmował zarówno zwierzęta żyjące w niewoli jak i te mieszkające w naturalnym środowisku na wszystkich kontynentach. Serial zyskał ogromną popularność podobnie jak sam Attenborough.

Filmowiec i podróżnik zrezygnował ze współpracy z BBC w 1972 roku i rozpoczął własną działalność jako niezależny producent. Nakręcił między innymi „Eastwards with Attenborough” z 1973 r. - antropologiczne studium Indonezji czy „The Tribal Eye” z 1975 r. - analizę sztuki plemiennej.

Przełom w jego karierze nastąpił w 1976 r., kiedy wyemitowano pierwszą część 96-odcinkowego serialu „Życie na Ziemi”. Cykl był poświęcony ewolucji świata roślin i zwierząt, a do jego realizacji użyto najnowszych technik filmowych. Program zgromadził przed telewizorami ponad 500 milionów widzów, a samemu twórcy przyniósł ogromny sukces. W kolejnych latach badacz wyprodukował jeszcze kilkadziesiąt programów przyrodniczych, emitowanych na całym świecie oraz napisał kilka książek. W 2020 r., po kilkuletniej przerwie, zrealizował swój kolejny filmowy hit: „David Attenborough: Życie na naszej planecie”.

 

Najnowszy serial Davida Attenborough „Planeta doskonała” miał premierę 31 stycznia 2021 r. To wtedy stacja BBC Earth pokazała pierwszy z pięciu odcinków serii kręconej przez cztery lata w 31 krajach na sześciu kontynentach.

Cykl opowiada o „potędze, ale i kruchości Ziemi”, o mocy wulkanów, światła słonecznego, pogody i oceanów. Ostatni odcinek ma nas skłonić do refleksji, że to w naszych rękach leży przyszłość ziemi. Z okazji premiery, Attenborough zaapelował, że choć żyjemy w bezprecedensowych okolicznościach pandemii, to właśnie teraz mogą nastąpić pozytywne zmiany dla całej planety.

David Attenborough od dawna włącza się w działania proekologiczne. „Mierzymy się z wywołaną przez człowieka katastrofą na globalną skalę. To największa groźba dla ludzi od tysięcy lat” - mówił w 2018 roku podczas szczytu klimatycznego w Katowicach. W grudniu 2020 roku nagrał przesłanie na nowy rok: „Gdy będziemy podejmowali noworoczne postanowienia, pomyślmy, co może zrobić każdy z nas. Jakie pozytywne zmiany możemy wprowadzić w naszym własnym życiu?”.

Popularnego podróżnika obserwuje dziś ponad 6 milionów fanów na Instagramie, choć ogłosił, że nie będzie więcej publikował postów, ponieważ otrzymuje tak dużo wiadomości, że zapycha mu się skrzynka mailowa. Na czym polega fenomen jego popularności? Kochamy sir Davida Attenborough za jego konsekwencję i zaangażowanie, pasję i odwagę spełniania marzeń a także za świetne maniery, piękny głos oraz to, co najważniejsze - za mądry, poruszający, świadomy i empatyczny sposób opowiadania o świecie, do którego ratowania, dzięki niemu przyłączają się miliardy ludzi. 

Choć fakt, że leciwy pan jest tak popularny wśród młodych ludzi może niektórych dziwić, nie jest to przypadkowe. Davida Attenborough ucieleśnia wszystko to, czego dziś potrzebujemy - doświadczenie i mądrość z niego wypływającą, odwagę, empatię, świadomość i wrażliwości na otaczający nas świat i naszą rolę w jego kształtowaniu. David Attenborough jest nie tylko przystojnym, dystyngowanym starszym Panem, ale też prawdziwym autorytetem, który przekonująco tłumaczy świata i wyznacza kierunek, w którym warto zmierzać.

„W chwili, kiedy to piszę, mam dziewięćdziesiąt cztery lata. Przeżyłem naprawdę niezwykłe życie. Dopiero teraz to do mnie dociera. Miałem szczęście. Podróżowałem w dzikie miejsca i kręciłem filmy o stworzeniach, które je zamieszkują. Dzięki temu dobrze poznałem naszą planetę. Na własne oczy przekonałem się, jaka jest cudowna i różnorodna. Byłem świadkiem wspaniałych spektakli i poruszających dramatów.”

Dziękujemy sir David Attenborough za wszystko, czym się z nami dzielisz, także za tę opowieść, którą i Wy możecie usłyszeć w formie audiobooka poniżej. Posłuchajcie...

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ