zdrowie

Dlaczego warto zażywać oleje CBD z terpenami?

2022-04-12 19:30:00 Tomasz Różański

Konopie zawierają ogromną gamę związków. Około 140 z nich (niektórzy piszą nawet, że 200) - należy do dużej klasy aromatycznych węglowodorów organicznych znanych TERPENAMI.

pexels
pexels
W zapachu konopi jest coś, co koi umysł i ciało. Niezależnie od tego, czy jest to słodki owocowy smak ananasa czy zapach oleju napędowego wiemy, że coś niesamowitego dzieje się pod ich złożonymi i aromatycznymi bukietami.
 

Terpeny są tym, co wąchasz, a ich znajomość pogłębi twoje uznanie dla konopi siewnej czy indyjskiej.

 
Terpeny mogą odgrywać kluczową rolę w różnicowaniu efektów różnych odmian konopi. Niektóre terpeny mogą promować relaksację i odprężanie, podczas gdy inne potencjalnie - skupienie i ostrość uwagi.
 
Związki te są produkowane w gruczołach żywicznych konopi tzw. trichomach. Uważane są więc za istotny składnik esencji tej rośliny.
 
To także w trichomach wytwarzane są kannabinoidy np.: CBD, CBDa, CBG, CBC czy CBN. Łącznie jest ich kilkaset – przy czym samych terpenów zidentyfikowano do tej pory ponad 120.
 
Terpeny, wydzielane przez te gruczoły są aromatycznymi olejkami, które nadają aromatu, ale też barwią odmiany konopi o charakterystycznych smakach, takich jak cytrusy, jagody, mięta i sosna.
 
Podobnie jak inne silnie pachnące rośliny i kwiaty, rozwój terpenów w konopiach rozpoczął się w celach adaptacyjnych: w celu odstraszania drapieżników i zwabienia zapylaczy. Na rozwój terpenów wpływa wiele czynników, w tym klimat, pogoda, wiek i dojrzewanie, nawozy, rodzaj gleby, a nawet pora dnia.

 

Mircen

występuje w wielu relaksujących odmianach konopi, takich jak BLUE DREAM czy GRANDDADDY PURPLE.
 
Terpen ten ma też długą historię konsumpcji na świecie. W Meksyku na przykład jest używany w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie jako wyciszający i rozluźniający fitozwiązek dodawany np. do mieszanek herbaty. W Niemczech preparaty bogate w mircen są stosowane do poprawy jakości snu.
 
Mircen chroni nasze DNA przed uszkodzeniami.
Kolor liściasty: niebieski
Zapach: kardamon, goździki, piżmo, ziemisty, ziołowy
Paruje w temperaturze 167 ° C (332ºF)
Potencjalne skutki: uspokajające, relaksujące
Potencjalne wartości terapeutyczne : przeciwutleniacz; leczenie bezsenności, bólu i stanów zapalnych
Występuje również w: mango, trawie cytrynowej, tymianku, chmielu
 

Limonen

w izolowanej postaci jest kojarzony z silnym owocowym, cytrusowym aromatem. Jest popularnym dodatkiem spożywczym i kosmetycznym.
Limonen poprawia nastrój przez zwiększenie ilości dopaminy i serotoniny;
ma właściwości przeciwgrzybiczne; właściwości antybakteryjne; działa pozytywnie przeciw zgadze i refluksowi; wzmacnia absorbcję innych fitozwiązków przez skórę, błony śluzowe i w układzie trawienia.
 
Kolor liściasty: żółty
Zapach: cytrusowy
Paruje w : 176 ° C (348ºF)
Potencjalne skutki: podwyższony nastrój, odprężenie
Potencjalne wartości terapeutyczne : Leczenie lęku, depresji , stanów zapalnych, bólu i raka
Występuje również w: cytrusach, skórkach owocowych, rozmarynie, jałowcu, mięcie pieprzowej.
 

Pinen

to terpen o potencjalnie silnych przeciwzapalnych właściwościach. Pomaga udrożnić układ oddechowy i przepływ powietrza, znajdując zastosowanie wśród pacjentów z astmą.
 
Kolor liściasty: zielony
Zapach: sosna
Paruje w : 155 ° C (311ºF)
Potencjalne skutki: czujność, zachowanie pamięci, przeciwdziała niektórym efektom THC
Potencjalna wartość terapeutyczna : Leczenie astmy, bólu, stanu zapalnego, wrzodów, lęków, raka
Występuje również w: igłach sosny, rozmarynie, bazylii, natce pietruszki, koperku

 

Linalol

wraz z pojawieniem się teorii efektu otoczenia (entourage effect) terpeny takie jak linalol zyskują coraz większe zainteresowanie.
 
Linalol nie jest typowo konopnym terpenem. Jego lawendowy, lekko przyprawowy aromat można znaleźć w ponad 200 roślinach.
W tradycyjnej medycynie linalol jest używany od wielu lat z uwagi na jego wyciszające i potencjalnie także anty-epileptyczne działanie.
 
Kolor liściasty: fioletowy
Zapach: kwiatowy
Paruje w : 388ºF (198ºC)
Potencjalne skutki: poprawa nastroju, uspokojenie
Potencjalne wartości terapeutyczne: leczenie lęku , depresji , bezsenności , epilepsji, bólu , stanu zapalnego i choroby neurodegeneracyjnej
Występuje również w: lawendzie, mięcie, cynamonie
 
Terpeny a efekt otoczenia
Efekt otoczenia (entourage effect) - teorię tą popartą dowodami naukowymi opisał Dr Ethan Russo, wykazując, że składniki roślinne niebędące kannabinoidami, takie jak terpeny, służą jako inhibitory działania odurzającego THC, zwiększając w ten sposób wskaźnik terapeutyczny THC.
Ta „synergia fitocannabinoid-terpenoid”, jak to nazywa Russo, zwiększa potencjał ekstraktów leczniczych na bazie konopi w leczeniu bólu, stanów zapalnych, infekcji grzybiczych i bakteryjnych, depresji, lęku, uzależnienia, padaczki, a nawet raka.
W analizie spektralnej przeprowadzonej przez Green House Seed Co. zidentyfikowano terpeny w każdym ze szczepów i opracowano „koło smakowe”, aby pomóc pacjentom w wyborze szczepu na podstawie pożądanych efektów.
 

Kariofilen

Warto omawiając terpeny, wspomnieć o Kariofilenie, który występuje w dużych stężeniach w czarnym pieprzu.
 
Badanie Horvátha i wsp. Sugeruje, że β-kariofilen, poprzez szlak zależny od receptora CB2, może być doskonałym środkiem terapeutycznym do zapobiegania nefrotoksyczności (trujący wpływ na nerki) powodowanej przez leki przeciwnowotworowe stosowane w chemioterapii, takie jak cisplatyna.
W badaniu Jeena, Liju i in. zbadano skład chemiczny olejku eterycznego izolowanego z czarnego pieprzu, którego głównym składnikiem jest kariofilen, i zbadano jego właściwości farmakologiczne. Stwierdzono, że olej z czarnego pieprzu ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i antynocyceptywne. Sugeruje to, że szczepy o wysokim stężeniu kariofilenu mogą być przydatne w leczeniu wielu problemów medycznych, takich jak zapalenie stawów i ból neuropatii. Beta-kariofilen stosuje się zwłaszcza w gumie do żucia w połączeniu z innymi pikantnymi mieszankami lub aromatami cytrusowymi.
 

Humulen

jest seskwiterpenem znanym również jako α-humulen i α-kariofilen; izomer β-kariofilenu. Humulen znajduje się w chmielu, odmianach konopi sativa i wietnamskiej kolendrze, pośród innych naturalnie występujących substancji. Humulen nadaje piwu wyraźny „chmielowy” aromat. Humulen jest uważany za przeciwnowotworowy, przeciwbakteryjny, przeciwzapalny i hamujący apetyt. Zwykle był mieszany z β-kariofilenem i stosowany jako główny lek na stany zapalne. Humulen jest używany od pokoleń w medycynie chińskiej. Pomaga w utracie wagi, działając jako środek tłumiący apetyt.
 
Bogactwo terpenów i ich prozdrowotnych właściwości jest tak ogromne, że każdemu z terpenów należałoby poświęcić oddzielny artykuł. Należy zwrócić uwagę, że poszczególne terpeny występują w wielu różnych roślinach, ale w żadnej innej niż w konopi nie występuje jednocześnie taka ich mnogość. To czyni konopie roślinami wyjątkowymi.

Materiały źródłowe:
https://www.leafly.com/news/cannabis-101/terpenes-the-flavors-of-cannabis-aromatherapy
https://www.analyticalcannabis.com/articles/the-difference-between-cannabinoids-and-terpenes-311502
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0168945219301190

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ