warto wiedzieć

Czy wiesz, że pierwszą rzeczą kupioną w Internecie była marihuana?

2021-10-23 16:50:13 Inga

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zakupy online były snem przyszłości. Wtedy społeczeństwo nie zdawało sobie sprawy z tego, jakie korzyści niesie ze sobą rozwój technologii, a dokładniej pojawienie się Internetu. Pierwszy "internetowy" zakup miał miejsce w 1972 roku i nie była to płyta Boba Marleya czy damski rower Romet Kalina.

pexels.com
pexels.com

Według kilku badaczy pierwszą rzeczą zakupioną wirtualnie była marihuana.

W 1971 lub 1972 roku studenci Stanford korzystający z kont Arpanet w Laboratorium Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu Stanforda zaangażowali się w transakcję handlową ze swoimi kolegami z Massachusetts Institute of Technology. Przed Amazonem, przed eBay, przełomowym aktem e-commerce była właśnie transakcja zakupu konopi indyjskiej. Uczniowie wykorzystali sieć, aby po cichu zorganizować sprzedaż nieokreślonej ilości marihuany.

John Markoff, What the Dormouse Said: How the Sixties Counterculture Shaped the Personal Computer Industry

 

źródło: pexels.com

Zanim powstał Internet, był ARPANET

Studenci zaaranżowali dyskretną "sprzedaż leków", używając swoich kont w Arpanet - bezpośrednim prekursorze współczesnej sieci komputerowej. Nie wiadomo, kto oprócz studentów brał udział w transakcji, ale z pewnością w dobie sprzedaży taśmowej każdy, kto wiedział o tym eksperymencie był podekscytowany takim wówczas nowatorskim wykorzystaniem Internetu.

Bardziej Gumtree niż Allegro

Ta pilotażowa sprzedaż online znacznie różniła się od takiej, jaka ma miejsce dzisiaj na platformie Amazon czy Allegro. Była bardziej podobna do wymiany towarowej za pośrednictwem takich serwisów ogłoszeniowych jak Gratka, bądź Gumtree. Te drugie zdecydowanie mają klimat "wczesnego Internetu". Studencka transakcja nie zawierała wymiany środków. Sprzedający i kupujący połączyli się online, ale odbiór towaru nastąpił osobiście. Minęło jeszcze kilka lat zanim kupujący mogli dokonać płatności za pomocą numeru karty płatniczej albo internetowego konta bankowego.

Dzięki sprzedaży tej niewielkiej ilości marihuany przedsiębiorcy zdali sobie sprawę, ile możliwości daje Internet. Dwa lata później Donald Sherman zamówił pizzę online, a w 1984 roku brytyjska seniorka zamówiła w lokalnym sklepie jaja, płatki śniadaniowe i margarynę. Przez lata kwitł również nielegalny handel narkotykami w sieci.

W latach 2011–2013 „Jedwabny Szlak” rozsławił kupowanie i sprzedawanie nielegalnych narkotyków przez Internet. Niewiele osób jednak wie, że nielegalne narkotyki były sprzedawane za pośrednictwem komputerów dużo wcześniej.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ