aktualności

Czy suplementacja ziół, preparatów ziołowych i leków roślinnych, jest bezpieczna?

2022-02-15 07:30:00 Tomasz Różański

Leki roślinne oraz ziołowe suplementy diety stojąc na aptecznej półce, wyglądają bardzo podobnie do siebie. Leki roślinne są preparatami o udowodnionym działaniu terapeutycznym, natomiast suplement diety jest klasyfikowany jako produkt spożywczy.  Niektóre suplementy zawierają te same składniki, co leki ziołowe. Klasyfikacja preparatu jako suplementu wynika z faktu, że nie przeszedł on testów pozwalających na potwierdzenie jego działania leczniczego. Jednak doskonale wiemy, że w wielu kulturach zioła służą do leczenia. Musimy jednak wiedzieć, że nieumiejętność posługiwania się ziołami, może być dla nas niebezpieczna. 

pexels
pexels

Suplementy ziołowe sprzedawane są w wielu różnych postaciach – suszonych liści na herbatę, sproszkowanych, w postaci kapsułek,  tabletek lub w postaci roztworów wodnych czy oleistych.

Ale czy „całkowicie naturalny” oznacza, bezpieczny? Nie.

  • Chociaż te produkty mają na celu poprawę zdrowia, czasami brakuje solidnych badań klinicznych, potwierdzających ten fakt.
  • Suplementy dostępne bez recepty nie w każdym przypadku bezpieczne czy skuteczne. Niektóre mogą zawierać skażone chemikalia, metale ciężki, pestycydy i inne.
  • Ważne jest, aby omówić stosowanie suplementów z lekarzem lub osobą wykwalifikowaną do prowadzenia terapii ziołowych czy konopnych. Interakcje leków z ziołami również mogą być szczególnie ryzykowne.

Mimo że suplementy ziołowe mogą pochodzić ze źródeł roślinnych lub ziołowych, aktywne składniki mogą nadal być silnymi chemikaliami lub toksynami.  Z tego powodu suplementy ziołowe mogą wchodzić w interakcje z lekami, z innymi suplementami lub z jedzeniem czy alkoholem.

Interakcje suplementów, czy preparatów ziołowych z lekami na receptę mogą:

  • zakłócać metabolizm leku w organizmie
  • wzmocnić skutki uboczne leku
  • blokować zamierzone działanie terapeutyczne leku

Interakcje leków mogą zachodzić na kilka różnych sposobów:

  1. Interakcja farmakodynamiczna występuje, gdy dwa leki podawane razem działają w tym samym lub podobnym miejscu receptora i prowadzą do większego (addytywnego lub synergistycznego) działania lub zmniejszonego (antagonistycznego) działania. Na przykład, gdy chlorpromazyna, czasami stosowana w zapobieganiu nudnościom i wymiotom, oraz haloperidol, lek przeciwpsychotyczny na schizofrenię, są przyjmowane jednocześnie, może wystąpić większe ryzyko poważnego, a nawet śmiertelnego, nieregularnego rytmu serca.
  2. Interakcja farmakokinetyczna może wystąpić, jeśli jeden lek wpływa na wchłanianie, dystrybucję, metabolizm lub wydalanie innego leku.

Wchłanianie: Niektóre leki mogą zmieniać wchłanianie innego leku do krwiobiegu. Na przykład wapń może wiązać się z niektórymi lekami i blokować wchłanianie. 

Dystrybucja: Interakcje wiążące się z białkami mogą wystąpić, gdy dwa lub więcej leków silnie wiążących się z białkami konkuruje o ograniczoną liczbę miejsc wiązania na białkach osocza.

Metabolizm: leki są zwykle eliminowane z organizmu jako niezmieniony (macierzysty) lek lub jako metabolit, który został w jakiś sposób zmieniony. Enzymy w wątrobie, zwykle enzymy CYP450, są często odpowiedzialne za rozkładanie leków w celu ich eliminacji z organizmu.

Wydalanie: Niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak indometacyna, mogą osłabiać czynność nerek.

Jeśli używasz jakichkolwiek leków, w tym witamin, ziół lub suplementów diety, koniecznie przejrzyj te produkty również pod kątem interakcji z lekami na receptę, ziołami, suplementami lub żywnością. Poproś farmaceutę lub lekarza o poradę, możesz też skorzystać z wiedzy wykwalifikowanego terapeuty. 

 Interakcje z ziołami i składnikami występującymi w suplementach

Koenzym Q10

Koenzym Q10, znany również jako ubichinon lub CoQ10, występuje naturalnie w sercu, nerkach, wątrobie i trzustce. Stosowanie Q10 z lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak warfaryna, może zmniejszyć działanie przeciwzakrzepowe i zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Należy pamiętać, że CBD także wpływa na krzepliwość.

Żurawina

Żurawina może wywierać zwiększony wpływ na leki rozrzedzające krew (antykoagulanty), takie jak warfaryna, i prowadzić do siniaków lub nadmiernych krwawień.

Echinacea

Może wpływać na poziom leków we krwi, takich jak tyzanidyna (Zanaflex), środek zwiotczający mięśnie lub rasagilina (Azilect) stosowanych w chorobie Parkinsona. Echinacea może spowolnić rozkład (metabolizm) kofeiny w organizmie i może prowadzić do skutków ubocznych, takich jak drżenie, ból głowy lub bezsenność. Echinacea może również zmienić sposób, w jaki organizm metabolizuje wiele leków czy suplementów (w tym CBD) przechodzących przez wątrobę.

Olej z wiesiołka

Wiesiołek dwuletni to roślina kwitnąca znana pod innymi nazwami, takimi jak Oenothera biennis, parch czy kureall królewski.

  • Olej z wiesiołka zawiera kwas tłuszczowy omega-6 znany jako kwas gamma-linolowy, który może spowolnić krzepnięcie krwi i zwiększyć prawdopodobieństwo siniaków lub krwawień.
  • Jeśli zażywasz leki lub zioła, które mogą mieć działanie rozrzedzające krew (na przykład: warfarynę), przed użyciem oleju z wiesiołka skonsultuj się z lekarzem.

Waleriana

Nie wskazane jest łączenie waleriany z:

  • środkami zwiotczające mięśnie
  • lekami nasennymi lub przeciwlękowymi
  • środkami przeciwbólowymi
  • niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi
  • alkoholem
  • lekami przeciwdrgawkowymi

Leki te mogą mocno nasilać senność i zawroty głowy podczas przyjmowania waleriany.

Ziele dziurawca

Ziele dziurawca jest popularnym suplementem ziołowym szeroko stosowanym w leczeniu objawów depresji. Istnieje ponad 500 interakcji leków z dziurawcem, a niektóre mogą być niebezpieczne. 

 

Należy pamiętać, że najlepszym sposobem radzenia sobie z każdą możliwą interakcją leków i suplementów jest jej przewidywanie i zapobieganie. Nie sięgajmy zatem sami po zioła i suplementy, przyjmując je bez opamiętania, bo nawet liść laurowy w nadmiarze jest mocno toksyczny i może nam zaszkodzić.  

 

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ