ekologia & zrównoważony rozwój

Czy mogę wpłynąć na losy planety? Czy mogę być bohaterem realnie ratującym świat?

2021-05-01 14:00:00 Anna Mizerska

Wolny czas, weekendy sprzyjają nie tylko odpoczynkowi, spotkaniom ze znajomymi, ale również przemyśleniom lub postanowieniom. Te postanowienia mogą dotyczyć na przykład bardziej świadomego i odpowiedzialnego życia.

balance-6157258_1920, pixaby
balance-6157258_1920, pixaby

Ostatnio coraz częściej możemy zaobserwować, że świadomość, odpowiedzialność, zrównoważone życie pojawiają się w artykułach i rozmowach nie tylko w kontekście życia osobistego, ale również biznesu, przemysłu, ekologii. Można rzec, że następuje nowa era nie tylko w konopiach, ale również w przemodelowaniu i priorytetyzacji wartości.  Największą wartością staje się życie, co bardzo mocno uwypukliła pandemia, osobisty sens, który ma przełożenie na to jak żyjemy, jak działamy, o kim, o czym myślimy.

Zwykle świadomość kojarzy się z psychologią i osobistym lub duchowym rozwojem. Obecnie trendy pokazują jak ważna jest chociażby świadomość ekologiczna i odpowiedzialność za przyszłe losy planety. Dzisiaj to, co obserwuję, to nie tylko niezwykła różnorodność ruchów społecznych, zagadnień społecznych ale też różnorodność wartości. Temat zrównoważonego rozwoju, celów ONZ coraz mocniejszym głosem zaznacza się w dyskursie społecznym. Zastanawiam się jednak czy mamy taką absolutną jasność celów do jakich dążymy, my jako jednostki indywidualne i społeczeństwo?

Czy ja mam wpływ?

Czy nasze działanie oparte na wewnętrznych wartościach i swoistym  intuicyjnym "kompasie moralnym " wystarczy do dokonywania odpowiednich wyborów moralnych i zachowań, które odgrywają ważną rolę w utrzymywaniu i przekształcaniu norm społecznych?

Pod wieloma względami normy społeczne są sumą naszych wspólnych wartości i priorytetów - tak jak społeczeństwo kształtuje nas, tak my kształtujemy społeczeństwo. Oprócz poczucia dobra i zła w odniesieniu do działań osobistych, posiadamy poczucie dobra i zła w działaniach zbiorowych - co można nazwać sumieniem społecznym. Zatem nasza indywidualna świadomość każe nam postępować moralnie w naszym codziennym życiu, podczas gdy sumienie społeczne każe nam domagać się moralnego działania ze strony szerszych instytucji społecznych i do dążenia do przekształcenia struktur społecznych. W całym spektrum politycznym większość ludzi odczuwa rozdźwięk między światem, który widzi, a tym, którego pragnie. W tym kontekście być może często zadajemy sobie pytanie na co ja realnie mam wpływ?

Czy mam wpływ na przyszłość planety? Czy mogę być bohaterem realnie ratującym świat?

Jeśli tak, to jak mogę to zrobić?

Fakty są takie, że nasza planeta zbliża się do granic swoich możliwości, odpowiedzialne życie staje się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Setki, jeśli nie tysiące artykułów obnażających etykę i szkody wyrządzone przez nierozważne sposoby produkcji i rolnictwa, zmuszają firmy do zmiany działań, wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, ale co najważniejsze zmiany świadomości w kontekście tworzenia strategii biznesowych, Bo to one decydują o przetrwaniu firm. Strategie oparte na odpowiedzialności to nie dokumenty wypełnione pustymi obietnicami. Dzisiaj świadomi konsumenci  codziennie dokonują wyboru opartego na wyborze produktów tych marek, dla których zrównoważony rozwój ma odbicie w produktach. Dostęp do informacji o tym, jak dokonywać tych "właściwych wyborów" jest coraz lepszy, a wprowadzenie do powszechnego użytku technologii blockchain pomaga obnażyć prawdę produktu.

Różnego rodzaju regulacje i ograniczenia popychają nas w kierunku bardziej zrównoważonych nawyków, a my jesteśmy zachęcani do stosowania zrównoważonych alternatyw, które są innowacyjne i budują status, przynosząc korzyści dla środowiska.

Zrównoważony rozwój, co istotne, nie jest obecnie rozumiany wyłącznie jako coś ograniczonego do skutków dla środowiska. Jest to termin, który w coraz większym stopniu obejmuje odpowiedzialność społeczną i finansową i dlatego znaczenia nabierają te firmy, które stawiają "cel ponad zyskiem", które mają namacalny, pozytywny wpływ w każdym odcinku swojego łańcucha wartości.

Co napędza ten trend?

Rosnąca presja na środowisko, jak pokazują analizy rynkowe ponad 120 milionów hektarów naturalnych siedlisk musi zostać przekształconych w pola uprawne, aby zaspokoić popyt na żywność do 2050 roku.  Produkcja żywności jest głównym czynnikiem wymierania dzikich zwierząt. To, co jemy, przyczynia się do około jednej czwartej światowej emisji gazów cieplarnianych i jest odpowiedzialne za prawie 60% utraty różnorodności biologicznej na świecie. Hodowla zwierząt na mięso i nabiał wymaga przestrzeni oraz ogromnych nakładów wody i paszy. Obecnie jedną z największych przyczyn utraty lasów jest zwiększanie powierzchni gruntów rolnych przeznaczonych na produkcję pasz dla zwierząt, takich jak soja. A produkcja mięsa wytwarza znacznie więcej dwutlenku węgla niż produkcja roślin takich jak warzywa, zboża i rośliny strączkowe. Odejście od diety zdominowanej przez mięso na rzecz diety opartej w większym stopniu na roślinach ma wpływ na środowisko.

Od stycznia 2018 r. Chiny zakazały importu odpadów plastikowych z innych krajów.

Każdy produkt, który kupujemy, ma swój ślad ekologiczny i może skończyć na wysypisku śmieci. Wpływ zanieczyszczenia plastikiem na nasze oceany staje się coraz bardziej oczywisty i ma dramatyczny wpływ na życie morskie. Recykling tego, co możemy, zmniejsza ilość nowych materiałów, które wytwarzamy, a upcykling to kreatywny sposób na przekształcenie starych przedmiotów w coś bardziej wartościowego. Może to być ponowne wykorzystanie słoika po dżemie jako świecznika lub użycie starych puszek jako doniczek do roślin - możliwości są nieograniczone!

Nie chodzi tylko o produkty, które kupujemy. Szacuje się, że jedna trzecia całej żywności produkowanej na świecie jest tracona lub marnowana. Wykorzystaj każde produkt, który znalazł się w twoim koszyku przed długim weekendem. Podejmij świadome zobowiązanie aby marnować jak najmniej żywności i kompostuj odpady organiczne, których nie możesz zjeść.

Gwałtowna urbanizacja: miasta są odpowiedzialne za 67% całkowitego globalnego zużycia energii i ponad 70% emisji gazów cieplarnianych. I my tez mamy na to wpływ. Wyjeżdżają na weekend z domu zmień ustawienia temperatury pomieszczeń  o kilka stopni. Nie spowoduje zauważalnej różnicy w temperaturze w pomieszczeniu, ale pozwoli zaoszczędzić energię i zmniejszyć jej zużycie. Wyłącz komputery i urządzenia elektroniczne, gdy Cię nie ma nie używasz ich, nieprawdaż? Bardziej świadome podejście do ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia może zapobiec przedostaniu się do atmosfery ogromnej ilości  dwutlenku węgla rocznie.

Zmiana następuje przez działanie!

Na każdym poziomie. Oznacza zmianę nawyków, myślenie o tym co ja mogę zrobić i jak ja mogę przyczynić się do zahamowania znikania planety. Czy mam wpływ na topnienie lodowców? W jakimś sensie tak. Moje wybory zakupowe: plastikowa torba jednorazowa, czy pamiętanie o własnej torbie na zakupy, zakręcanie wody, wyłączanie niepotrzebnego światła, spacer zamiast wsiadania do samochodu, by pokonać krótszy dystans itd.

Świadome życie to nie tylko koncept z podręczników psychologii czy książek o rozwoju duchowym - to wybór w każdym momencie życia.

Odpoczywając na łonie natury popatrz jaka jest piękna i dziś podejmij decyzję o jednej małej zmianie.

Jaka ona będzie? Może podzielisz się w komentarzu, a może napisze do nas maila na redakcja@erakonopi.pl 

Zapraszamy także do współtworzenia tego portalu - wystarczy się zarejestrować i już możesz pisać własne artykuły, ogłoszenia, zapowiedzi wydarzeń. Szczegóły w artykule -->>  Jak samodzielnie opublikować artykuł na portalu ?

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ