ekologia & zrównoważony rozwój

Czy konopie mogłyby zapewnić przetrwanie na bezludnej wyspie?

2021-04-22 00:00:00 Redakcja EraKonopi.pl

Konopie to najbardziej ekologiczna i uniwersalna roślina świata - setki zastosowań, tysiące produktów, miliony odbiorców. I co najważniejsze - to wszystko w 100% przyjazne środowisku!

Potencjał konopi jest nieograniczony, a zastosowanie na tyle wszechstronne, że  konopi mogłyby właściwie zapewnić przetrwanie ludzkości. Z łodyg konopi siewnych można pozyskać paździerz i włókno – by z nich w dalszej kolejności wytworzyć tkaniny i materiały budowlane. Ekstrakty z konopi siewnych można wykorzystać w produktach kosmetycznych, a nasiona konopi siewnych do produkcji żywności. Szczególną właściwości mają też nasiona konopi - źródło najlepiej przyswajalnych przez ssaki 21 aminokwasów oraz kwasów omega 3 i 6 w doskonałej proporcji. Z konopi siewnych pozyskuje się także prozdrowotne olej konopny, zwany olejem CBD, który ze względu na szerokie zastosowania terapeutyczne staje się dziś jednym z najpopularniejszych suplementów na świecie. Konopie siewne są także wykorzystywane w sektorze weterynaryjnym.

Z konopi można budować domy, uzyskać papier, tekstylia, żywność. Są cennym źródłem białka i tłuszczy. Wykorzystuje się je w medycynie. A rynek konopny jest otwarty i wciąż się rozwija. 

fot. Pexels/Leonid Danilov
fot. Pexels/Leonid Danilov

Konopie towarzyszyły ludzkości od zawsze. Badania archeologiczne wykazały ich resztki w stanowiskach sprzed 2500 lat w Zachodnich Chinach. Pierwsze wydania Encyclopedia Britannica, drukowane były na papierze konopnym - podobnie jak pierwsze banknoty dolarowe. W 1942 roku Henry Ford zbudował samochód z nadwoziem z włókna konopnego napędzany olejem konopnym. Kiedy w połowie XIX wieku opracowano maszyny do obróbki bawełny, dopiero wtedy bawełna zaczęła wypierać konopie z przemysłu odzieżowego.

 

O potencjale tego rynku mogą świadczyć również niektóre badania, które przewidują że w Europie - tylko do celów medycznych, rynek ten wart ma być w 2028 roku nawet 50 mld euro. Liberalizujące się przepisy na świecie, zwiększają popyt na surowce z konopi, a rolnicy coraz chętniej je uprawiają.

Czy w stwierdzeniu, że konopie uratują świat jest przesada - zdecyduj sam, biorąc pod uwagę kolejne argumenty.

  1. Konopie oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla. Konopie są w tym przypadku bardziej skuteczne niż drzewa - szybciej i więcej wychwytują dwutlenku węgla z atmosfery i sprawiają, że powietrze, którym oddychamy staje się znacznie bardziej czyste.
  2. Konopie regenerują glebę. Łodyga, liście, kwiaty i nasiona rośliny konopi są bogate w składniki odżywcze, a rozkładając się wzbogacają glebę  zapewniając lepsze plony w kolejnym roku.
  3. Konopie wspierają zrównoważone rolnictwo. Konopie są rośliną jednoroczną, która rośnie w ciągu zaledwie czterech miesięcy od zasadzenia dlatego wykorzystywane są przy rotacji upraw w zależności od pory roku, w celu utrzymania składników odżywczych w glebie.
  4. Konopie są pomocne w walce z pestycydami. W przeciwieństwie do bawełny czy lnu, konopie nie wymagają pestycydów ani herbicydów, przez co nie przyczyniają się ani do skażenia wody ani środowiska. Używając konopi mamy szansę zmniejszyć ilość toksyn i zanieczyszczeń w powietrzu i wodzie.
  5. Konopie zapobiegają erozji gleby. Korzenie konopi są wyjątkowo mocne i sięgają aż do 3 metrów głębokości! Tego rodzaju system korzeniowy zapobiega erozji, która jest jednym z największych problemów, z jakimi borykają się dziś rolnicy. W niektórych przypadkach konopie przynoszą korzyści dla środowiska, ponieważ nawet odbudowują glebę, która została już zniszczona.
  6. Konopie potrzebują mniej wody. Konopie mają cudowną zdolność do naturalnego nawadniania się, co oznacza, że do wzrostu potrzebują bardzo mało wody. To odróżnia konopie od innych roślinn takich jak np. bawełna.
  7. Konopie mogą być wykorzystane w 100%. Absolutnie żaden fragment rośliny nie jest bezużyteczny i zmarnowany. Nasiona są wykorzystywane do produkcji zdrowej żywności, kwiaty i liście do produkcji kosmetyków, a łodygi - do produkcji naturalnego włókna.
  8. Konopie pochłaniają toksyczne metale. Konopie potrafią również wchłonąć toksyny z gleby -  były używane po katastrofie nuklearnej w Czarnobylu do usuwania radioaktywnego strontu i cezu, była także rozważane przy usuwaniu promieniowania z Fukushimy.
  9. Konopie zapewniają siedlisko dla dzikich zwierząt. Konopie są również doskonałą kryjówką dla dzikich zwierząt. A kiedy kwiaty konopi kwitną, są dobrym źródłem pyłku dla pszczół.
  10. Konopie mogą pomóc w walce z procesem wycinania lasów. Naukowcy na całym świecie uważają, że w ciągu 100 lat całkowicie wyginą lasy deszczowe, jest jednak nadzieja w konopiach. Podczas gdy drzewa potrzebują lat, aby dojrzeć, konopie mogą być uprawiane w ciągu zaledwie czterech miesięcy. Roślina ta mogłaby z powodzeniem zastąpić drzewa jako źródło surowca do produkcji papieru.

Podsumowując, konopie mają dobroczynny wpływ nie tylko na nas, lecz też na planetę.

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ