warto wiedzieć

Czy konopie mogą nam pomóc w odwróceniu skutków zmian klimatu?

2021-07-16 21:32:16 Tomasz Różański

Opamiętajmy się! To co dzieje się teraz w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii i w Polsce to nasza wina. Od lat niszczymy i nadmiernie eksploatujemy planetę na której mieszkamy. Ziemia sobie z nami poradzi, wyginiemy wszyscy aby ona mogła się odrodzić. Ale czy tego chcemy? Jakby to było gdyby  światowi przywódcy zobaczyli proste rozwiązanie...

fot pexels/ maria orlova
fot pexels/ maria orlova

Na świecie szaleją kataklizmy pogodowe. Globalne ocieplenie wywołuje anomalia. Rolnictwo przemysłowe jest jednym z największych motorów, a może nawet największym motorem zmian klimatycznych.

Konopie są najbardziej zrównoważoną, organiczną i regeneracyjną uprawą rolniczą, a większość wszystkiego, co można zrobić z bawełny, soi lub kukurydzy, można wyprodukować z konopi – przy znacznie mniejszym wpływie na Ziemię.

Niestety w wielu krajach pozostało mniej niż 5% pierwotnej ogromnej ilości dziewiczych lasów. To samo dzieje się w Polsce, lasy są masowo wycinane, bez żadnej logiki, tylko: kasa, kasa, kasa!

Konopie przemysłowe są lżejsze, mocniejsze i tańsze niż produkty z drewna. Czy wiecie, że cztery akry drzew produkują taką samą ilość włókna celulozowego jak tylko jeden akr konopi? Ponadto konopie potrzebują zaledwie 100 dni, aby urosnąć do etapu, w którym można wykorzystać ich włókna. W przeciwieństwie do tego, potrzeba na co najmniej 50-100 lat, aby drzewo osiągnęło podobny etap.

Konopie są najlepszym źródłem biomasy na świecie. Jeśli pamiętasz, pozostało nam mniej niż 5% niegdyś bujnego, dziewiczego lasu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że drzewa składają się tylko z 30% celulozy. Toksyczne chemikalia są używane do usuwania pozostałych 70% drzewa podczas procesu papierniczego.

Im więcej celulozy zawiera roślina, tym mniej chemikaliów potrzebujemy do wytworzenia papieru. Konopie to 85% celulozy.

To nie wszystko, wszędzie gdzie używa się drewnianych wiórów, można zastąpić je bardziej trwałymi i mocniejszymi konopnymi.

Konopie to nie tylko substytut drewna, to też plastik konopny, paliwo, włókno, żywność i leki. Konopie pochłaniają 4 razy więcej Co2 niż drzewa. Jeden hektar konopi przemysłowych może wchłonąć 22 tony CO2 na hektar. Możliwa jest uprawa do 2 upraw rocznie, dzięki czemu wchłanianie jest podwojone.

Szybki wzrost konopi (dorasta do 4 metrów w ciągu 100 dni) sprawia, że ​​jest to jedno z najszybszych dostępnych narzędzi do konwersji CO2 na biomasę i jest bardziej wydajne niż agroleśnictwo.

Unikalne właściwości uprawowe konopi sprawiają, że jest to idealna uprawa dla naszych potrzeb energetycznych. Jeden akr konopi może wyprodukować 3780 litrów metanolu w jednym sezonie wegetacyjnym. Jakikolwiek CO2 uwolniony ze spalania konopi byłby tym samym CO2, który roślina już pobrała ze środowiska, tworząc tak zwany zamknięty obieg węgla. System produkcji energii z zamkniętym obiegiem węgla spowolniłby skutki globalnego ocieplenia.

Żadna inna roślina na ziemi nie jest w stanie zaspokoić potrzeb globalnego zużycia energii tak jak konopie.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ