aktualności

Czy kannabinoid HHC "naśladujący" THC jest w Polsce legalny?

2022-01-25 08:00:00 redakcja@erakonopi.pl

HHC - to najbliższy krewny psychoaktywnego THC. Niektórzy naukowcy określają go wprost jako "naśladującego" THC.  Kiedy w Stanach Zjednoczonych przepisy zakazały stosowania THC, to właśnie HHC - heksahydrokannabinol -  stał się jego interesującym zamiennikiem. Różnica między HHC a THC jest subtelna, ale geometria cząsteczki się zmienia. Kiedy THC się rozpada, zyskuje dodatkowe podwójne wiązania. W przypadku HHC wszystkie wiązania podwójne zostały zerwane i zastąpione wodorem. Czy kannabinoid jest legalny w Polsce postanowili sprawdzić badacze z Laboratorium Cannalabs by Ekotechlab z Gdańska, które zajmuje się także badaniami na obecność tego kannabinoidu. 

Hexahydrocannabinol, źródło: pubchem.ncbi.nlm.nih.gov
Hexahydrocannabinol, źródło: pubchem.ncbi.nlm.nih.gov

Od kilkunastu lat na całym świecie zmienia się postrzeganie konopi. Kolejne badania potwierdzają ich korzystne właściwości zdrowotne, a prawo narkotykowe w wielu krajach już nie jest tak restrykcyjne. Konopie są „odczarowywane”. Coraz częściej odkrywane są różne rodzaje kannabinoidów, a my niemal codziennie mamy do powiedzenia coś nowego na temat konopi.

 

Dlaczego mówi się, że HHC "naśladuje" THC?

Heksahydrokannabinol  odkrył Roger Adams - amerykański chemik organiczny z University of Illinois w 1994 roku. Naukowiec stworzył związek w procesie uwodornienia, mieszając cząsteczki wodoru z delta-9-THC. Jeszcze do niedawna to połączenie pozostawało w cieniu. Dzisiaj sprzedawcy konopi oferują ten produkt konsumentom jako substytut THC. 

Według wielu źródeł HHC jest naturalnie występującym w konopiach fitokannabinoidem, który rzadko bywał identyfikowany jako śladowy składnik konopi rekreacyjnej. Tak naprawdę naturalny HHC występuje w bardzo małych ilościach, a HHC występujący w produktach jest wytwarzany syntetycznie, poprzez uwodornienie ekstraktów z konopi. 

 

  • Różnica między HHC a THC jest subtelna, ale geometria cząsteczki się zmienia.

  • Kiedy THC się rozpada - zyskuje dodatkowe, podwójne wiązania.

  • W  HHC wszystkie podwójne wiązania zostały zerwane i zastąpione wodorem.

 

źródło: en.wikipedia.org

Czy HHC jest równie silny jak THC? 

Badania pokazują, że heksahydrokannabinol jest co najmniej 69% tak silny jak delta-9-THC. To by oznaczało, że jest silnym wariantem THC. Inne badania dowodzą, że HHC nie jest tak silny jak delta-8. Jeszcze inne źródła podają, że HHC musi być spożywany w dużych dawkach, aby wytworzyć pozory wysokiego stężenia, podobnego do zwykłych związków THC. Co zwróciło uwagę naukowców? W przeciwieństwie do THC i CBD, które nie są w pełni biodostępne, uważa się, że HHC metabolizuje się w naszych organizmach wydajniej, co pozwala organizmowi w pełni go wykorzystać.

Z uwagi, na tyle rozbieżności, najlepiej poczekać, aż przeprowadzone zostaną dokładniejsze badania. Cząsteczki HHC wpływają na receptory kannabinoidowe, ale mają na to wyjątkowy sposób. Być może brak równych proporcji HHC jest powodem różnic w każdym produkcie?

Czy HHC jest legalne?

Źródła, do których udało nam się dotrzeć mówią, że obecnie można legalnie sprzedawać, kupować i używać HHC. Chociaż jeszcze nie ma zasad regulujących jego produkcję i dystrybucję. Prawie wszystkie produkty z HHC na rynku zawierają wytworzoną w laboratorium formę HHC, która na mocy ustawy Farm Bill z 2018 r. jest legalna, o ile zawiera 0,3% lub mniej THC delta-9 .

Teoretycznie HHC w przemyśle wytwarzany jest z CBD i tak naprawdę nie zawiera THC.

Jednak niektórzy eksperci uważają, że HHC narusza federalną ustawę analogową, według, której każda substancja podobna do któregoś leku z Wykazu I lub II będzie traktowana jako lek z Wykazu I. Zgodnie z tym założeniem, jeśli HHC naśladuje THC -  powinien być traktowany jako nielegalna substancja z Wykazu I.

Nie ma dowodów na to, że spożywanie HHC jest szkodliwe. Jednak jest to nowy kannabinoid i przeprowadzono niewiele badań nad jego dawkowaniem i długoterminowymi skutkami. Co więcej, ten kannabinoid nie jest jeszcze tak regulowany jak THC i CBD.

 

A jak wygląda status HHC w Polsce? 

Jedno z najbardziej uznanych w Polsce laboratoriów - Cannalabs by Ekotechlab z Gdańska - zajmujące się na co dzień badaniami kannabinoidów - postanowiło wysłać zapytanie dotyczące statusu substancji Hexahydrocannabinol CAS: 6692-85-9 - do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w Departamencie Nadzoru Wydziału Substancji Kontrolowanych.  W odpowiedzi uzyskano informację, że HHC nie jest wymienione w aktualnych  wykazach substancji psychotropowych w Europie i w Polsce i nie należy do substancji kontrolowanych w reżimie przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii. Zastzrega jednak, że moze należeć do grupy  tzw. nowych substancji psychoaktywnych i najlepiej oczywiście każdorazowo wysłać zapytanie do Biura d/s Substancji Chemicznych. 

 

Poniżej zamieszczamy pełne brzmienie odpowiedzi Głównego  lnspektoratu Farmaceutycznego, które publikujemy za zgodą Cannalabs by Ekotechlab:

Hexahydrocannabinol nie jest wymieniony w załącznikach do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych, rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 273/2004 z dnia 11 lutego 2004 r. w sprawie prekursorów narkotykowych, jak również do rozporządzenia (WE) Rady nr 111/2005 z dnia 22 grudni a 2004 r. określającego zasady nadzorowania handlu prekursorami narkotyków pomiędzy Wspólnotą a  państwami trzecimi, a co za tym idzie należy przyjąć, że nie należy do substancji kontrolowanych w reżimie przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii na terytorium Polski.Jednakże nie można wykluczyć przynależności przedmiotowej substancji do nowych substancji psychoaktywnych. W zakresie stwierdzenia czy ww. substancja jest nową substancją psychoaktywną należy kontaktować się z Biurem do Spraw Substancji Chemicznych (biuro@chemikalia.gov.pl).

Podpisano  - w imieniu GŁÓWNY INSPEKTORAT FARMACEUTYCZNY - Piotr Górnicki Starszy Specjalista Wydziału  ds. Substancji Kontrolowanych. 

 

 

Jak interpretuje tę odpowiedź ekspert z branży zajmujący się od lat badaniem kannabinoidów - zapytaliśmy Marka Kleina -  właściciela  Laboratorium Cannalabs by Ekotechlab

W mojej opinii wokół HHC jest wiele niespójności i lepiej nie ryzykować, i uznać HHC za substancję nielegalną w Polsce. Obawiam się, że HHC może znaleźć zastosowanie w różnych substancjach "dopalaczopodobnych". Jako laboratorium od niedawna sprawdzamy produkty na obecność HHC, zwłaszcza te, które przyjeżdżają z Azji. Nasi Klienci chcą się upewnić, że nie ma tam domieszki tego substytutu THC.

Szczegółowe wyjaśnienie pod kątem przepisów i właściwości chemicznych można znaleźć na stronie Laboratorium Cannalabs by Ekotechlab

 

 

AKTUALIZACJA z 24.06.2022: 

Podobne pytanie zostało skierowane przez Laboratorium  do Biura do Spraw Substancji Chemicznych, które odpowiada w mailu zamieszczonym poniżej dzięki uprzejmości Cannalabs by Ekotechlab: 

 

 

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ