biznes & prawo

Czy Czechy zalegalizują w tym roku marihuanę? Wbrew pozorom, nie są konopnym rajem

2023-01-28 11:00:00 red.

Wbrew obiegowej opinii, że Czechy są konopnym rajem, warto przypomnieć, że marihuana nie jest legalna w Czechach. Jest za to zdekryminalizowana. Projekt ustawy o regulowanym rynku konopi indyjskich w Czechach powinien być gotowy do końca marca br. 

zdjęcie ilustracyjne/ Pexels.com
zdjęcie ilustracyjne/ Pexels.com

Wbrew popularnemu przekonaniu, marihuana pozostaje nielegalna w Czechach. Nie istnieje obecnie żaden system prawny dla produkcji, sprzedaży i dystrybucji marihuany. Częściowa dekryminalizacja oznacza, że posiadanie do 10 gramów marihuany i do 5 kwitnących roślin jest objęte mandatem w maksymalnej wysokości 15 tysięcy koron.

Medyczna marihuana jest w Czechach legalna od 2013 roku. Lekarze mogą miesięcznie przepisać pacjentowi do 180 gramów suszu konopnego. Konopie włókniste i produkty z CBD są w Czechach legalne, o ile stężenie THC nie przekracza 1%.

Projekt ustawy o regulowanym rynku konopi indyjskich w Czechach powinien być gotowy do końca marca. W ustawie mają znaleźć się zasady dotyczące uprawy, produkcji wyrobów z konopi indyjskich, dystrybucji, sprzedaży czy eksporcie marihuany do innych państw.

Nad projektem ustawy legalizującej marihuanę na użytek rekreacyjny pracuje przewodniczący Krajowej Rady Antynarkotykowej w Czechach, Jindrich Voboril. 

Nowe prawo ustanowi akceptowalny poziom substancji narkotycznych dla legalnych produktów z marihuany. Osoby chcące uprawiać marihuanę będą potrzebowały licencję, a przepisy określą, komu dokładnie będą mogli je dostarczać. Od niektórych sklepów również będziemy wymagać licencji; nie wykluczamy ilościowych limitów transakcyjnych, a użytkownicy być może będą musieli się zarejestrować w specjalnej bazie danych – twierdzi Voboril.

Koordynator ds. walki z narkotykami przekonuje też, że wprowadzając kontrolowany i regulowany rynek, państwo może też pobierać znaczne kwoty z podatków.

Według Vobořila - w zeszłym roku około miliona osób używało konopi indyjskich. Większość żyje normalnie. Jest to więc ugruntowany, ale nielegalny rynek. Dlatego ważne jest, aby stworzyć ściśle regulowany rynek bez represji i sankcji karnych – powiedział Vobořil.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ