zdrowie

Co warto wiedzieć o CBG i jego działaniu?

2021-05-01 14:00:00 Tomasz Różański

Jeszcze nie opadł szum medialny na temat CBD, a już pojawiła się nowa gwiazda wśród fitokannabinoidów-Kannabigerol czyli CBG! 

fot. Unsplash/CRYSTALWEED
fot. Unsplash/CRYSTALWEED

CBG posiada wszelkie przesłanki, aby stać się powszechnie używanym środkiem terapeutycznym.

Spostrzeżono, że zmniejsza stan zapalny, niweluje ból, a nawet spowalnia namnażanie czyli proliferację niektórych komórek rakowych.

Badania wykazały, że znacznie zmniejsza ciśnienie śródgałkowe w oku spowodowane jaskrą. Uważa się, że oleje bogate w CBG będą korzystne w leczeniu chorób, takich jak zapalenie jelit i choroba Leśniowskiego-Crohna.

Czym jest CBG

CBG a właściwie CBGa jest macierzą kannabinoidów. Gdy roślina konopi dojrzewa, CBGa, które jest kwaśną formą CBG, jest przekształcane przez enzymy roślinne w trzech głównych prekursorów kannabinoidów: kwas tetrahydrokannabinolowy (THCa), kwas kanabidiolowy (CBDa) i kwas kanabichromenowy (CBCa). Z pozostałej niewielkiej ilości kwasu kannabigerolowego CBGa, która nie została przekształcona w powyższe prekursory lub inne śladowe kannabinoidy powstaje CBG czyli kannabigerol. Zatem nazwanie CBG a bardziej precyzyjnie CBGa ,,matką" wszystkich kannabinoidów jest jak najbardziej właściwe. Mnie osobiście przekonuje nazwa kannabinoid z komórek macierzystych konopi. 

Na zdjęciu konwersja kwasu kannabigerolowego (CBGa) do kannabigerolu (CBG) i kannabidiolu (CBD) poprzez kwas kanabidiolowy (CBDa)

 

Ze względu na ten bardzo skomplikowany proces wywołany przez enzymy, światło oraz temperaturę, odmiany konopi zwykle zawierają bardzo mało CBG, często poniżej 1 procent wagi .

Największą przeszkodą w rozpowszechnieniu CBG jako szeroko dostępnego środka terapeutycznego jest koszt jego produkcji. CBG jest jednym z najdroższych kannabinoidów w procesie produkcji, do tego stopnia, że ​​nazwano go „Rolls-Royce'em wśród kannabinoidów”. Nie bez znaczenia w tym określeniu jest fakt, że im dłużej dojrzewa roślina konopi, tym większe jest prawdopodobieństwo, że ​​CBGa  obecne w szczepie, zostanie przekształcone w inne kannabinoidy.

W przeciwieństwie do CBD, które ma stosunkowo niskie powinowactwo do receptorów kannabinoidowych i działa głównie poprzez pośrednie interakcje z układem endokannabinoidowym, uważa się, że CBG wywołuje swoje działanie terapeutyczne bezpośrednio poprzez interakcję z receptorami kannabinoidowymi CB1 i CB2 w mózgu.

Badania dotyczące terapeutycznych korzyści CBG są stosunkowo rzadkie w porównaniu z pozornym bogactwem informacji dostępnych na temat THC i CBD w społeczności naukowej zajmującej się konopiami, lecz poprzez odkrycie synergicznego działania CBG z terpenami, badacze skierowali ostatnio swoją uwagę na ten niezmiernie ciekawy kannabinoid.

Co pokazują badania

W jednym z nielicznych przeglądów naukowych wykazano, że CBG łagodzi zapalenie układu nerwowego w przewlekłym modelu stwardnienia rozsianego. W innym z opracowań naukowych wskazano, że CBG hamuje karcynogenezę, czyli nowotworzenie się komórek rakowych w raku okrężnicy. 

Niedawne badania przedkliniczne wykazały, że CBG jest wyjątkowo skuteczny w walce z całą gamą komórek rakowych. Znacząca aktywność przeciwnowotworowa przeciw komórkom czerniaka ukazana została w badaniu z 1996 roku, a ten sam zespół naukowców w 1998 roku przedstawił wyniki wpływu CBG na raka jamy ustnej. Dezaktywacja nadaktywnych receptorów TRPM8 przez CBG nie jest jedynym mechanizmem działania, który należy wziąć pod uwagę w przypadku terapii przeciwnowotworowych opartych na CBG.

Obiecujące są też wyniki badań dotyczących wpływu CBG na glejaka

Ten niepsychoaktywny kannabinoid CBG - wykazuje wpływ na poprawę jakości życia pacjentów z rakiem i poprawę wyników leczenia.

Istotnym problemem pacjentów onkologicznych poddawanych terapii są nudności. W publikacji z periodyku Psychopharmacology możemy wyczytać ważne ustalenia dotyczące potencjalnej siły działania CBG na nudności. CBG było w stanie stłumić ostre nudności przy stosunkowo niskich dawkach, co jest obiecującym faktem. 

National Cancer Institute podaje, że prawie jednej trzeciej zgonów w przypadku chorób onkologicznych można przypisać problem ciężkiej utraty wagi i „buntu” metabolicznego związanego z wyniszczeniem organizmu. CBG, co pokazują wyniki badań, wykazuje potencjał do rozwiązania tego problemu. Badacze stwierdzili, że CBG jest dobrze tolerowanym środkiem pobudzającym apetyt.

Neuropatia obwodowa, charakteryzująca się bolesnym uszkodzeniem nerwów lub dysfunkcją w obrębie obwodowego układu nerwowego, jest częstym skutkiem ubocznym wielu pacjentów z rakiem. I tu znowu pojawiają się bardzo obiecujące wyniki obserwacji i wpływu CBG na ból. W przeglądzie zastosowań medycznych CBG w Handbook of Cannabis and Related Patologies , autorzy zauważyli rosnącą liczbę dowodów sugerujących przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości CBG. Konkretnie, zgłoszenie patentowe GW Pharmaceuticals opisało skuteczność CBG przeciwko zwierzęcym modelom bólu neuropatycznego. 

Badania sugerują, że poprzez aktywne wpływanie CBG na receptory w organizmie zaangażowane w proliferację szeregu linii komórek nowotworowych, kannabinoid ten ma szansę być dominującym w terapiach wspomagających.  CBG kreując istotną rolę w kalibrowaniu własnych, naturalnych systemów obronnych organizmu (układu autoimmunologicznego i układu ECS ), wskazuje, że ma ogromne znaczenie terapeutyczne. 

Chociaż badania te są obiecujące, należy pamiętać, że są one dopiero w początkowej fazie. Potrzeba znacznie więcej analiz, aby w pełni zrozumieć, jak działa CBG w organizmie.

Synergiczne działanie CBG z terpenami

Terpeny konopne to najprościej tłumacząc ich aromaty. Kwiatostan konopi jest bogaty w różne aromaty w zależności od odmiany. Może to być zapach igieł sosnowych, zapach cytrusów czy też chmielu, pieprzu, lawendy. Są to substancje oddziałujące na nasze zmysły; zaostrzają apetyt i wyzwalają przyjemne emocje, leczą pewne dolegliwości, uspokajają i rozweselają. 

Terpeny to naturalne związki chemiczne, które nadają roślinom niepowtarzalny smak, zapach i kolor. Jak dotąd naukowcy zidentyfikowali ponad 20 000 różnych terpenów. Są podstawowym składnikiem olejków eterycznych i są często stosowane w dodatkach do żywności, perfumach i aromaterapii. Coraz częściej mówi się również o ich właściwościach leczniczych w powiązaniu z różnymi problemami zdrowotnymi.

Ciekawym połączeniem synergii kannabinoidów z terpenami jest para CBG z d-limonenem. 

D-LIMONENE często występujący terpen o charakterystycznym cytrusowym zapachu, który w dużych ilościach występuje również w cytrynach, pomarańczach i grejpfrutach. Badania pokazują, że terpen D-limonenu wykazuje działanie przeciwbakteryjne, a także jest związany z hamowaniem rozwoju komórek rakowych w badaniach klinicznych.

Czym jest synergia? Synergia to nic innego jak współdziałanie poszczególnych składników, którego wynik jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań. Jeżeli poszczególne działanie daje wynik 2 to suma takich indywidualnych działań to 4. W synergicznym podejściu, współdziałania dwóch składników, suma ich działania może być 5, 10 a nawet 100. 

Tak jest w w przypadku synergicznego współdziałania d-limonenu z CBG. Ten efekt synergii zwany jest efektem otoczenia. 

Tę integralną, alternatywną i holistyczną praktykę, której efektem jest dobrostan ciała i ducha, a która zakłada wykorzystanie do terapii całej rośliny, ponownie odkrył i przestudiował po dr Raphaelu Mechoulamie w 2011 roku dr Ethan Russo. W naukowej społeczności badającej konopie panuje globalna zgoda co do efektu otoczenia. Efekt entourage ma dobroczynny wpływ, ponieważ pogłębia korzyści płynące z konopi, wykorzystując nakładające się wpływy kannabinoidów, terpenów i flawonoidów. 

Ponieważ d-limonen działa podobnie jak kannabigerol, naukowcy przebadali tę parę. Doszli do wstępnych ustaleń, że zespół tych fitoskładników prowadzi wprost do zatrzymania proliferacji czyli namnażania komórek rakowych w przypadku raka piersi. 

Z uwagi na ogromny przyrost wyników badań nad CBG, nie omieszkam bacznie obserwować trendu rozwoju marketingowej otoczki CBG, nie pozostawiając na boku doniesień ze świata nauki i medycyny.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ