zdrowie

Co łączy układ endokannabinoidowy i autofagię?

2022-02-21 18:51:52 Inga

Kannabinoidy sprzyjają aktywacji autofagii (samozjadania) i lepszemu utrzymaniu równowagi biochemicznej w komórkach, narządach, tkankach oraz całym ciele i umyśle. Zarówno autofagia, jak i układ endokannabinoidowy odgrywają ogromną rolę w homeostazie, z tą różnicą, że w dbaniu o homeostazę pierwsze skrzypce gra układ endokannabinoidowy. Proces autofagii  homeostazę wspiera.

pexels.com
pexels.com

W latach 90. XX wieku, przy okazji badania wpływu psychoaktywnych związków konopi indyjskich został odkryty układ endokannabinoidowy. Wówczas okazało się, że w centralnym i obwodowym układzie nerwowym istnieje złożona sieć receptorów kannabinoidowych. Pisaliśmy o nim w artykule Układ endokannabinoidowy - co warto wiedzieć!

Wkrótce, odkryto także endokannabinoidy, czyli molekuły wytwarzane przez nasz organizm, które współdziałają z tymi receptorami. I tak receptory oraz cząsteczki kannabinoidowe tworzą system, który zarządza naszymi komórkami, tkankami, organami, gruczołami, oraz układami - wpływając na ogólny stan zdrowia organizmu.

Zasadniczym zadaniem układu endokannabinoidowego jest homeostaza, czyli utrzymywanie równowagi wewnątrz organizmu, bez wględu na to, co dzieje się w otaczającym nas środowisku.

Co układ endokannabinoidowy ma wspólnego z autofagią?

Układ endokannabinoidowy odgrywa istotną rolę w procesie autofagii. Nazwa "autofagia" pochodzi z języka greckiego, gdzie auto oznacza "samo", z kolei "fagein" - jedzenie, zatem dosłownie to pojęcie oznacza samo- zjadanie. Autofagia jest procesem, w którym organizm zjada toksyny i przeprowadza recykling uszkodzonych części komórek. W 2016 roku Yoshinori Ohsumi otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie mechanizmów autofagii.

Proces ten zatrzymuje zdrowe komórki i pozwala im zachować równowagę między syntezą, degradacją i późniejszym recyklingiem produktów komórkowych. Jednocześnie, autofagia prowadzi do eliminacji komórek nowotworowych, co sprzyja homeostazie i wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.  

Zarówno autofagia, jak i układ endokannabinoidowy działają w celu utrzymania homeostazy w komórkach i ciele. Endokannabinoidy są produkowane lokalnie i na żądanie, w oparciu o sygnały z otoczenia, co czyni je szybkimi, idealnymi induktorami autofagii.

Naukowcy przetestowali hipotezę, że wysokie poziomy endokannabinoidów powodują aktywację autofagiczną i śmierć komórek w zarodkach myszy przed implantacją. Podczas gdy podstawowy poziom autofagii jest wymagany do przeżycia komórek lub organizmów, przedłużona aktywacja autofagii może mieć niekorzystne skutki. W systemach ssaków autofagia jest stymulowana przez głód składników odżywczych lub pozbawienie czynników wzrostu. Badanie wykazało, że endokannabinoidy są potencjalnymi regulatorami autofagii. Wyniki badania pokazały, że wysokie poziomy endokannabinoidów, wywołują odpowiedź autofagiczną, a co za tym idzie - śmierć komórek w zarodkach myszy. Naukowcy przypuszczają się, że brak autofagii we wczesnym okresie rozwoju embrionalnego, prowadzi do akumulacji zbędnych białek matczynych i mRNA, które nie są już potrzebne po zapłodnieniu. Zaburzenie poziomu endokannabinoidów w tym okresie miałoby negatywny wpływ na rozwój zarodka, a także na łożyskowanie. 

To jest dowód na to, że już w pierwszych etapach życia wzajemne oddziaływanie układu endokannabinoidowego i autofagii jest bardzo ważne. 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ