warto wiedzieć

Chciałbyś uprawiać konopie we własnym ogródku, ale nie wiesz od czego zacząć? Podpowiadamy!

2022-04-07 13:53:14 Inga

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, pozwolenie na uprawę konopi włóknistych może uzyskać przedsiębiorca lub osoba fizyczna (niekoniecznie rolnik). Zatem każdy z nas może uprawiać konopie. Potrzebne jest jedynie odpowiednie zezwolenie.

pexels.com
pexels.com

Uprawa konopi włóknistych może być prowadzona na określonej powierzchni i w wyznaczonych rejonach na określonych warunkach. Każdego roku powstaje wykaz gmin, w których można uprawiać konopie. Także w pierwszej kolejności o tym, czy będziesz mógł uprawiać konopie na własnej działce decyduje to, czy Twoja gmina została ujęta w rejonizacji. Jeśli Twoja gmina znajduje się na liście, sprawdź co potrzebujesz, aby zasiać konopie pod swoim domem.

Uprawa konopi może być prowadzona na podstawie:

  • zezwolenia na uprawę;
  • przy zastosowaniu materiału siewnego kategorii elitarny albo kategorii kwalifikowany w rozumieniu przepisów o nasiennictwie;
  • umowy kontraktacji, zawartej z podmiotem posiadającym zezwolenia marszałka województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu konopi włóknistych, lub
  • zobowiązania do przetworzenia konopi włóknistych we własnym zakresie na cele określone w art. 45 ust. 3 (na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa).

Co potrzebujesz do złożenia wniosku o pozwolenie na uprawę konopi przemysłowych? (źródło: kombinatkonopny.pl)

1. Certyfikowane nasiona konopi przemysłowych

2. Fakturę zakupu nasion

3. Etykietę z opakowania certyfikowanego materiału siewnego konopi włóknistej

4. Zobowiązanie do przetworzenia we własnym zakresie na cele określone w art. 45 ust. 3 w/w ustawy

5. Dowód zapłaty 30 zł

 

1. WNIOSEK

 

Wniosek o zezwolenie na uprawę konopi wraz z załącznikami należy złożyć do odpowiedniego urzędu gminy.

Zgodnie z art. 47 ust.2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii wniosek musi zawierać:

  • imię, nazwisko, określenie miejsca zamieszkania i adres albo nazwę (firmę), siedzibę i adres wnioskodawcy
  • informację o odmianie konopi włóknistych, powierzchni uprawy oraz numer działki ewidencyjnej w ewidencji gruntów i budynków, określonej na podstawie przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego;
  • oświadczenie wnioskodawcy, że nie był karany za popełnienie przestępstwa, o którym mowa w art. 63 lub 64, i wykroczenia, o którym mowa w art. 65 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

 

2. ZOBOWIĄZANIE DO PRZETWORZENIA KONOPI WŁÓKNISTYCH WE WŁASNYM ZAKRESIE NA CELE OKREŚLONE USTAWĄ

 

Zobowiązanie załączasz, jeśli będziesz samodzielnie przetwarzać konopie włókniste z własnych upraw na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych lub nasiennictwa.

Zgodnie z art. 47 ust.3b, ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii zobowiązanie musi zawierać:

1) imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę firmy, siedzibę i adres producenta konopi włóknistych;

2) numer identyfikacji podatkowej (NIP) podmiotu albo numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), jeżeli został nadany, a w przypadku osoby fizycznej również numer ewidencyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności (PESEL), jeżeli został nadany;

3) zwięzły opis zakładu przetwórczego lub miejsca przetwarzania wraz z wyposażeniem;

4) informację o rodzajach produktów, które będą wytwarzane przez zakład przetwórczy.

Wymagana jest również umowa kontrakcji zawarta z podmiotem posiadającym zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu konopi włóknistych oraz wcześniej wspomniane potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za wydanie decyzji. Te wszystkie dokumenty należy złożyć razem z wnioskiem.

 

WAŻNE! Jeśli chcemy uprawiać konopie w miejscu, które do nas nie należy, musimy dołączyć do wniosku zgodę właściciela budynku tudzież gruntu.

WAŻNE! Warunkiem koniecznym, jaki musimy spełniać, chcąc zając się uprawą konopi jest niekaralność za określone przestępstwa lub wykroczenia. Czyli nie możemy być karani za:

  • nielegalną uprawę maku, konopi lub krzewu koki
  • nielegalną uprawę maku niskomorfinowego lub konopi włóknistych
  • zabór w celu przywłaszczenia lub kradzież z włamaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych, mleczka lub słomy makowej.

 

PEŁNOMOCNICTWO. Jeśli ktoś (spoza rodziny) w Twoim imieniu będzie załatwiał sprawy urzędowe będziesz musiał wydać takiej osobie pełnomocnictwo do działania w Twoim imieniu. Za pełnomocnictwo trzeba zapłacić kwotę 17 zł. Opłacie nie podlega pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu. Opłatę skarbową za pełnomocnictwo należy wpłacić na konto urzędu miasta lub gminy, właściwego dla siedziby urzędu, w którym składamy pełnomocnictwo (numer konta sprawdzisz na stronie urzędu miasta lub gminy). Na przykład, jeśli pełnomocnictwo składasz do Urzędu Miasta Poznania to opłatę zapłać również na konto Urzędu Miasta Poznania.

Jeżeli Twój wniosek będzie zawierał braki formalne (na przykład pomyliłeś się we wniosku, nie podałeś wymaganych danych, albo nie dołączyłeś potrzebnych dokumentów) to urząd wezwie Cię do poprawienia błędów w podanym terminie. Będzie to co najmniej 7 dni.

Jeśli nie poprawisz błędów w wyznaczonym terminie, to Twoja sprawa nie będzie dalej załatwiana lub urząd rozpatrzy sprawę na podstawie posiadanych dokumentów.

Urząd sprawdzi także, czy zapłaciłeś opłatę skarbową. Jeśli nie, to urząd wyznaczy Ci termin do zapłaty od 7 do 14 dni. Brak wpłaty spowoduje, że urząd zwróci Twój wniosek lub nie będzie go dalej załatwiał.

 

Wszystkie formalności powinieneś załatwić przed rozpoczęciem uprawy.

 

DECYZJA

 

Jeśli urząd zezwoli Ci na uprawę konopi włóknistych, to zostaniesz wpisany do rejestru wydanych zezwoleń na danym terenie.

Nie otrzymasz zezwolenia jeśli urząd stwierdzi, że:

  • istnieje obawa, że zbiory z uprawy konopi włóknistych nie będą odpowiednio zabezpieczone przed ich wykorzystaniem na cele niezgodne z prawem
  • byłeś karany za popełnienie określone przestępstwa lub wykroczenia.

Na decyzję będziesz czekać nie dłużej niż miesiąc. Jeśli termin się wydłuży (maksymalnie do 2 miesięcy) musisz zostać o tym wcześniej poinformowany.

 

PAMIĘTAJ - MOŻESZ SIĘ ODWOŁAĆ!

Jeśli jesteś niezadowolony z decyzji to możesz złożyć odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego za pośrednictwem urzędu, który Ci ją wydał w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

PAMIĘTAJ - UPRAWA BĘDZIE PODLEGAŁA KONTROLI!

Sposób prowadzenia przez Ciebie uprawy konopi włóknistych będzie podlegał kontroli. Jeśli urząd stwierdzi, że jest ona prowadzona niezgodnie z przepisami ustawy (np. na innej powierzchni lub z wykorzystaniem innego materiału siewnego, bez wymaganych umów kontraktacji) to dostaniesz nakaz zniszczenia tych upraw (np. przez zaoranie, przekopanie gruntu albo w inny sposób), na Twój koszt. Nakaz zniszczenia musisz wykonać natychmiast.

Musisz przechowywać faktury zakupu oraz etykiety z opakowań materiału siewnego stosowanych roślin.

Urząd cofnie Ci udzielone zezwolenie jeśli stwierdzi, że naruszyłeś warunki prowadzenia działalności określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii lub w zezwoleniu.

Nielegalna uprawa konopi włóknistych podlega karze grzywny, a nielegalna uprawa konopi innych włókniste podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku znacznej ich ilości od 6 miesięcy do 8 lat.

 

Wszystkie informacje znajdują się na stronie  www.biznes.gov.pl

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ