ekologia & zrównoważony rozwój

Chcesz oszczędzać wodę? Sprawdź, czy nie popełniasz tych częstych błędów

2021-03-20 21:38:50 Redakcja

Tysiące ludzi żyje bez miłości, ale nikt nie przeżyje bez wody. Poznaj 10 praktycznych sposobów na oszczędzanie wody, które możesz wprowadzić do swojego życia, już od teraz.

fot. pixabay
fot. pixabay

Tysiące ludzi żyje bez miłości, ale nikt nie przeżyje bez wody - choć nie jest to pocieszające stwierdzenie, jest za to brutalnie prawdziwe. Woda jest nam niezbędna do życia. Chociaż 71% powierzchni Ziemi pokryte jest wodą, to 3% to woda słodka, a tylko 1% to woda zdatna do użytku. W związku z tym około 1,1 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do wody spełniającej normy czystości.

Polska ma bardzo małe zasoby wody, porównywalne z Egiptem! Szacuje się, że przypada około 187 mld m³ wody w przeliczeniu na mieszkańca. Co daje nam 1800 m³ rocznie.

Dziś, kiedy mamy świadomość, że nasze codzienne wybory mają istotne znaczenie, nie możemy już się dłużej usprawiedliwiać. Co zatem możemy zrobić, by zadbać nie tylko o siebie, ale również o przyszłe pokolenia.

Kiedyś mogło się nam wydawać, że jesteśmy wobec tego wszystkiego bezsilni, że wszystko zaszło za daleko i nie ma już nadziei na zmianę, dziś już wiemy, że to nieprawda. Nie mamy więcej czasu do stracenia, działajmy od tego momentu!

Jeśli każdy z nas wprowadzi do swojej codziennej rutyny tych kilka bardziej świadomych zachowań, widmo wyczerpania zasobów czystej wody na świecie może się oddalić. Serio! Masz na to realny wpływ. Jeśli ten argument nie do końca do Ciebie przemawia, może pomyśl o swoich rachunkach.

Oto proste sztuczki, które pozwolą Ci oszczędzać wodę. 

Mycie zębów i mycie rąk lub golenie

Nie zostawiaj lejącej się bieżącej wody podczas mycia zębów lub rąk, włącz ją, gdy nadejdzie czas płukania. Pozostawienie bieżącej wody może zmarnować około 18 litrów wody.

Spłukiwanie toalety

Czy wiesz, że zużywamy nawet 10 litrów wody na jedno spłukanie. Aby zmniejszyć ilość zużytej wody zmień spłuczkę na taką, w której będziesz miał możliwość wybrania opcji zużywającej minimalną ilość wody.

Wanna czy prysznic

Biorąc prysznic oszczędzisz dużo wody. Biorąc krótszy prysznic zaoszczędzisz jeszcze więcej wody. Nie lej wody non stop! Przecież nie potrzebujesz ciągłego strumienia w momencie, kiedy myjesz głowę, czy czekasz, aż odżywka do włosów zacznie działać.

Kąpiele w wannie wypełnionej po brzegi wodą są przyjemne i relaksujące, jednak zanim odkręcisz kurek zastanów się, ile wody musi wypłynąć z kranu, by wypełnić całą wannę. Jeśli zdecydujesz się już na kąpiel w wannie, wykorzystaj wlaną w nią wodę jeszcze raz np. do umycia podłogi czy spłukiwania toalety.

Podczas kąpieli w standardowej wannie (160-170 cm długości) zużywasz nawet 170 litrów wody. Biorąc szybki 4-minutowy prysznic, zużyjesz ok. 40 litrów. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, którą opcję warto wybrać.

Mycie naczyń 

Ręczne mycie naczyń na raz, a nie przez cały dzień, może zaoszczędzić dużą ilość wody. Używaj ekologicznego płynu do mycia naczyń i myj naczynia w zatkanej komorze zlewu lub w misce z wodą, nie zawsze będą potrzebowały spłukania.

Jeśli jeszcze nie masz zmywarki, koniecznie to zmień. Zużycie wody przez zmywarkę może być nawet 4 razy mniejsze niż podczas mycia ręcznego. Wybierz taki model, który ma program ECO, pozwalający na jeszcze mniejszy pobór wody w trakcie jednego cyklu. Pozwoli Ci to zaoszczędzić około 20 litrów na jednym myciu.

Przed domem i na podwórku

Jeśli mieszkasz w domu, albo jesteś na wakacjach, używaj miotły zamiast węża z wodą do czyszczenia ścieżek czy tarasów.

Pranie ubrań

Upewnij się, że pralka jest wypełniona w 100% podczas każdego prania. Pamiętaj, że możesz zaoszczędzić do 80 litrów na jednym praniu. Użyj ustawienia ECO, aby oszczędzać wodę i energię elektryczną. Niektóre ubrania nie muszą być prane po każdym użyciu. W ten sposób uchronisz swoje ubrania przed szybkim zużyciem.

Mycie warzyw i owoców

Rób to w misce. Napełnij ją wodą i umyj, zamiast robić to pod bieżącą wodą.

Podlewanie ogrodu

Nie używaj węża do podlewania, ale konewki i rób to rano lub po południu. W ten sposób unikniesz szybkiego parowania. Mądrze jest też nie podlewać swoich pięknych roślin w deszczowy dzień. Warto też pomyśleć o zbieraniu  deszczówki. 

Mycie samochodu

Myjąc samochód wodą z węża można zużyć do 200-500 litrów wody. Jeśli jest to możliwe, po prostu użyj wiader zamiast węża. Najlepiej, stwórz system zbierania wody deszczowej i używaj jej do mycia samochodu.

Cieknący kran lub wodomierz

Czy wiesz, ile wody może się zmarnować przez nienaprawiony kran, który kropelka po kropelce niepostrzeżenie cieknie? Te pojedyncze krople mogą wygenerować straty sięgające aż 5000 litrów wody rocznie. Napraw wszystkie domowe usterki już teraz.

Jednouchwytowe baterie i perlator

Jesteś na etapie urządzania lub remontowania swojego domu lub mieszkania? Co możesz zrobić, by wybrane wyposażenie pomogło Ci w prowadzeniu ekologicznego stylu życia?

Wybierz odpowiednie baterie, jedynym słusznym wyborem są te jednouchwytowe. Baterie z dwoma kurkami może i wyglądają stylowo, ale przyczyniają się do ogromnych strat wody.

Zastosuj perlator. To nakładka w kształcie sitka napowietrzająca strumień wody, którą montuje się u wylotu kranu. Dzięki temu wydaje nam się, jakby z kranu płynęło więcej wody niż w rzeczywistości. To małe sitko może sprawić, że zużycie wody będzie nawet o 50% mniejsze! Są też bardziej innowacyjne rozwiązania, np. eko blokady, którymi ustawiamy siłę strumienia na ekologicznym poziomie. Uruchamiając kran, użytkownik podnosi uchwyt jedynie do pewnego poziomu.

Jest też możliwość elektronicznego sterowania wodą, wówczas bateria nie ma uchwytów, uruchamiamy ją przysuwając dłonie do kranu, odsuwając je wyłączamy baterię. Zaletą takiego rozwiązania, jest to że woda nie wypływa cały czas, a tylko wtedy gdy jej potrzebujemy. Można też zaprogramować siłę strumienia i temperaturę. Nie tracimy wówczas wody i czasu na ustawianie optymalnych parametrów.

Mycie śmieci przed wrzuceniem ich do kosza

Często wydaje nam się, że powinniśmy myć butelki czy słoiki, szczególnie te poddawane recyklingowi. Nie ma takiej potrzeby – śmieci przed przetworzeniem i tak myte są przemysłowo – Ty, płucząc je dodatkowo w domu, tylko niepotrzebnie zużywasz cenną wodę.

Spożywanie mięsa

Jedząc mniej mięsa, również oszczędzasz wodę. By uzyskać kilogram wołowiny, która ląduje na Twoim stole, trzeba zużyć dziesiątki tysięcy litrów wody.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ