warto wiedzieć

CBN - działanie i potencjał tego coraz popularniejszego kannabinoidu

2021-09-08 19:13:31 Tomasz Różański

Konopie były jedną z pierwszych roślin stosowanych jako lekarstwo. Były też używane podczas ceremonii religijnych a także rekreacyjnie. Jednak dopiero w latach trzydziestych XX wieku po raz pierwszy RS Cahn ukazał strukturę pierwszego kannabinoidu, był nim cannabinol CBN. Jego syntezę chemiczną po raz pierwszy osiągnięto w 1940 r. w laboratoriach R. Adamsa w USA i Lorda Todda w Wielkiej Brytanii. W tym samym roku R. Adams odkrył jeszcze CBD, a dwa lata później Wollner, Matchett, Levine i Loewe wyekstrahowali z rośliny konopi THC. I tak się zaczęła historia badań nad fitokannabinoidami. 

fot. Pixabay/ 愚木混株 Cdd20
fot. Pixabay/ 愚木混株 Cdd20

Kannabinol CBN jest jednym z ponad 100 związków kannabinoidowych obecnych w konopiach, jednak na bardzo niskim poziomie, co klasyfikuje go jako rzadki lub drugorzędny kannabinoid. W sumie szacuje się, że wszystkie rzadkie kannabinoidy stanowią około 1% rośliny. Znany jako kannabinoid, który powstaje, gdy THC się starzeje. Z tego powodu jest zwykle obecny w dużych ilościach w starszych konopiach. Znacznie więcej CBN występuje w cannabis indica, gdzie w dużo większym stężeniu występuje THC oraz THCa. 

 

CBN występuje naturalnie w konopiach jako degradant tetrahydrokannabinolu THC. Gdy roślina wysycha, a THC jest wystawione na działanie powietrza, światła i ciepła, THC przekształca się częściowo w CBN, a THCa w CBNa w śladowych ilościach. CBN tworzy się jako produkt utleniania Δ 9 -THC (i porównywalnie CBNA z utleniania Δ 9 -THCA) i jest zwykle znajdowany w starzejących się materiałach z konopi indyjskich , szczególnie w starzonym haszyszu.

Jednak w przeciwieństwie do THC, CBN jest ogólnie akceptowany jako niepsychoaktywny lub śladowo psychoaktywny. Chociaż nie ma ostatecznej odpowiedzi na pytanie, czy CBN zachowuje psychoaktywne działanie THC. Niektóre badania wskazują, że CBN nie jest psychoaktywny. Inne badania mówią, że CBN ma bardzo łagodne działanie psychoaktywne.

Każdy kannabinoid ma specyficzną strukturę, która wpływa na unikalne właściwości fizjologiczne dla organizmu. Dowody wskazują, że nawet niewielka różnica w budowie tych związków może skutkować głębokimi różnicami w aktywności biologicznej, bezpieczeństwie i potencjalnym działaniu terapeutycznym w organizmie człowieka.

Dzięki unikalnej strukturze chemicznej różniącej się od innych kannabinoidów, takich jak THC i CBD, CBN ma wyraźne powinowactwo i specyficzność względem receptorów w ludzkim ciele, w tym tych w układzie endokannabinoidowym, które powodują różne efekty biologiczne u ludzi. CBN może działać z większą siłą podczas interakcji z niektórymi układami receptorowymi w ciele, podczas gdy na inne działa z mniejszą mocą w porównaniu z innymi kannabinoidami. 

CBN ma wyraźne zalety w leczeniu pęcherzykowego oddzielania się naskórka, zwanego chorobą EB i jaskry. Ponadto, ze względu na swoją szczególną strukturę chemiczną, oczekuje się, że CBN zachowa swoją integralność strukturalną/stabilność w warunkach naprężeń zewnętrznych (np. ciepła, światła) przez dłuższy czas. Ta unikalna cecha CBN może zapewnić dłuższy okres przydatności do spożycia, co jest ważnym komercyjnym parametrem dla przemysłu farmaceutycznego, co czyni CBN ciekawym fitokannabinoidem dla tej branży. 

Działanie przeciwbakteryjne 

Badania nad CBN wykazały, że może to być silny środek przeciwbakteryjny. W warunkach laboratoryjnych CBN został przetestowany na szczepach bakterii MRSA, które są odporne na tradycyjne antybiotyki. Naukowcy odkryli, że CBN to silny środek przeciwbakteryjny przeciwko tym opornym szczepom. Być może w przyszłości zobaczymy, że CBN będzie używany do zwalczania infekcji bakteryjnych, których nie są w stanie wyleczyć nasze zwykłe antybiotyki.

Jako neuroprotektant

CBN może być również silnym neuroprotektantem. W jednym badaniu na gryzoniach naukowcy zastosowali CBN jako lek na stwardnienie zanikowe boczne i odkryli, że jest w stanie opóźnić początek choroby. 

Zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego 

CBN może być również pomocny dla osób cierpiących na jaskrę. Jedno z badań  wykazało, że CBN (podobnie jak THC) zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe – największy czynnik ryzyka jaskry.

Działanie przeciwzapalne

CBN może być również silnym środkiem przeciwzapalnym, który może pomóc osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów. W badaniu na wykazano , że CBN zmniejsza zapalenie stawów.

Działanie uspakajające i nasenne

W badaniu na ludziach przyjrzano się temu zagadnieniu w latach 70 XX wieku. Chociaż badanie było małe, żaden z respondentów nie zgłosił, że CBN powodował u nich senność. Dlaczego więc wszyscy mówią, że to uspokajające? Cóż, są dwa możliwe powody i oba prowadzą do jednego źródła: ludzie zauważyli, że starsza marihuana (która jest bogata w CBN) sprawia, że ​​czują się senni i założyli, że musi to być CBN. Po pierwsze, może być tak, że połączenie CBN i THC jest tym, co faktycznie powoduje efekt uspokajający. W tym samym badaniu, w którym stwierdzono, że CBN nie powoduje senności, naukowcy przetestowali sam CBN, CBN z THC i sam THC. Podczas gdy THC samo wywoływało pewną senność, połączenie tych dwóch powodowało jeszcze wyższy poziom senności.

„Czysty CBN nie jest szczególnie uspokajający”, wyjaśnia wiodący badacz konopi i neurolog, dr Ethan Russo, „Ale zwykle występuje w starzejącej się marihuanie, w której monoterpenoidy wyparowały, pozostawiając bardziej uspokajające natlenione seskwiterpenoidy.” To wyjaśnia rozbieżność. Innymi słowy, starsza marihuana, która jest bogata w CBN, jest również bogata w uspokajające terpeny.

Działanie pielęgnacyjne skóry

CBN „zmniejsza proliferację keratynocytu, komórki skóry, która wytwarza keratynę”, według CBDoilreview.com , „nadprodukcja keratynocytu leży u podstaw zmian skórnych powszechnych w łuszczycy." Badania wykazały, że CBN może również hamować proliferację komórek skóry i stan zapalny związany z odpowiedzią immunologiczną w katalogu chorób skóry, takich jak łuszczyca, egzema, zapalna choroba skóry, a nawet czerniak.

Reasumując

CBN jest bardzo rzadkim fitokannabinoidem powstającym w wyniku ,,starzenia" się THC. Jeżeli mówimy o CBG, że jest rolls -royce wśród kannabinoidów, to CBN jest jak jumbo jet. Ciekawym jest fakt, że pomimo tego, iż CBN wywodzi się bezpośrednio z THC jest praktycznie niepsychoaktywny. Jego potencjał został dostrzeżony i badania nad nim postępują w ciekawym kierunku. Jednak z fakty, że jego ilości wytwarzane przez konopie są znikome, świat nauki idzie w kierunku izolatów syntetycznych CBN.  

 

 

 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ