warto wiedzieć

ASANOHA - konopie i Japonia

2021-10-21 18:41:12 redakcja@erakonopi.pl

Konopie i Japonia związane są nierozerwalnie od niepamiętnych czasów. Wątek konopny przeplata się od rolnictwa, przez shinto i sztuki walki, aż po wzornictwo. Jeśli będziecie w Japonii, koniecznie odwiedźcie: Taima Hakubutsukan (大麻博物館) – jedyne konopne muzeum w kraju kwitnącej wiśni. Znajdziecie tam wszystko o historii konopi, które były w samym sercu japońskiej kultury przez tysiąclecia!

fot. erakonopi.pl
fot. erakonopi.pl

Rośliny konopi i ich znaczenie dla Japończyków jest niepodważalne. Tkaniny konopne stanowiły, aż do 1600 roku, około którego zaczęto uprawiać bawełnę - podstawowy materiał, z którego szyto japońskie ubrania. Do dziś najchętniej noszone letnie kimona są właśnie z tkanin konopnych. 

Liście konopi były używane do dekoracji posągów buddyjskich od okresu Heian (794 - 1185 lub 1192), dziś używane są przez kapłanów shinto. A wzór asanoha, który przypomina liście konopi jest jednym z bardziej popularnych we wzornictwie japońskim. Ciekawostką może być to, że wzór ten był nawet wykorzystany w projekcie stroju piłkarskiego reprezentacji Japonii na Rugby World Cup 2019. Nezuko, bohaterka popularnego japońskiego filmu animowanego "Kimetsu no yaiba", czyli "Demon Slayer", nosi również kimono z wzorem liści konopi.

Słowo ASANOHA (麻の葉) – czyli liście konopi - oznacza do dziś życzenie zdrowego i szybkiego wzrostu dla dziecka, na cześć silnych, zdrowych i szybko rosnących roślin konopi. "Asa" to konopie, a "ha"  - liść, sam wzór asano-ha to geometryczny wzór oparty na sześciokącie foremnym, a nazwany tak, ponieważ kształtem przypomina liść konopi i symbolizuje ochronę przed krzywdą lub złymi duchami.

Współczesnym ojcem japońskich konopi jest Junichi Takayasu, który, gdy miał trzy lata, zafascynował się, jak niemal każde japońskie dziecko, historyjkami o ninja. Najbardziej zapamiętał trening ninja nad krzakiem konopi. Każdego dnia trzeba było skakać coraz wyżej, ponieważ konopie rosły tak szybko. Już jako dziecko Takayasu postanowił podobno, że będzie uprawiał konopie. Nie wydawało się to realną deklaracją, bowiem japońskie prawo jest w tej kwestii dosyć surowe. Posiadanie nawet najmniejszych ilości karane jest pięcioletnim pobytem w więzieniu, a nielegalna uprawa może kosztować ogrodnika nawet siedem lat za kratami. 

Teraz, ponad 40 lat później, Junichi Takayasu jest jednak czołowym japońskim ekspertem ds. konopi oraz kuratorem Taima Hakubutsukan (大麻博物館) – jedynego muzeum w Japonii poświęconego konopiom. Zostało ono otwarte w 2001 roki w Nasu, około 160km na północ od Tokyo. Jest tam wszystko o historii konopi, które były przecież w samym sercu japońskiej kultury przez tysiąclecia!

   

Więcej na temat rośliny konopi i jej fascynującej roli w japońskim świecie kapłanów shinto oraz obecności we wzornictwie japońskim - przeczytacie na portalu Wszystkiego Japońskiego - Japonia to nie miejsce, to styl życia  w artykule opublikowanym przez jego pomysłodawczynię i założycielkę, Dominikę Szczechowicz, dla której Japonia to drugi dom. 


Sprawdź, co można obejrzeć w Muzeum Konopi w Berlinie  Jedyne Muzeum Konopi w Niemczech zaprasza


 

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca.

Powstał on z myślą właśnie o Tobie, o ludziach, dla których ważna jest niezależna i rzetelna informacja i to, że dostęp do wszystkich treści tutaj publikowanych jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje, ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Tobie oraz innym naszym czytelnikom. Jeśli masz ochotę wesprzeć niezależne dziennikarstwo w Polsce, możesz to zrobić poprzez dobrowolną wpłatę. Wystarczy, że wybierzesz jedną z poniższych opcji. Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu erakonopi.pl
Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal.

Przeglądaj zasoby EraKonopi.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ